Karlovarský kraj vybral studii přestavby keramické školy

(ČTK) – Karlovarský kraj vybral studii na přestavbu budovy Střední odborné průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Ze tří návrhů architektonických kanceláří vybrala odborná skupina jeden, který zachová část historické budovy. Na základě vítězné studie bude kraj připravovat projekt, který ukáže přesné náklady na přestavbu školy, řekl novinářům hejtman Petr Kubis (ANO). Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo.

Odborná porota na vybrané studii ocenila zejména to, že citlivě přistupuje k historické budově školy a navrhuje její rekonstrukci, uvedla vedoucí oddělení územního plánování krajského úřadu Jana Kaválková. „Určitým kompromisem byl návrh demolice obytného objektu, další části historického objektu. Tento odvážný návrh přinesl obrovskou výhodu, že bude možné velmi dobře zorganizovat výstavbu v průběhu výuky. Takže tento návrh nejméně zasahuje do výuky, která tam musí probíhat po celou dobu výstavby,“ řekla Kaválková.

Místo části historického objektu, který studie navrhuje zbourat, se postaví moderní novostavba ve tvaru L, kde vznikne i otevřený prostor, uvedla Kaválková. Nová budova bude podle návrhu čtyřpodlažní s jedním podzemním patrem a její plášť bude skleněný. Studie počítá v objektu i s komunitní centrem nebo aulou. Škola by díky nové budově mohla ušetřit i na provozních nákladech.

Na projektovou dokumentaci vedení kraje vyčlenilo 40 milionů korun, z toho 30 milionů se bude investovat v příštím roce a dalších deset milionů v roce následujícím, uvedl hejtman. Náklady na rekonstrukci školy se odhadují na 600 milionů korun.

Keramická škola již přes dva roky funguje v provizorních podmínkách a její kapacita i každodenní činnosti jsou významně omezeny. Situací školy se kraj zabývá od roku 2017, kdy se ukázalo, že statika části budovy je významně narušená. Od té doby se vyučuje v provizoriu ve zbývajících částech školy.

Doplněno Stavbaweb:
Jednotlivé studie keramické školy najdete na těchto odkazech:
STUDIE Petr Hájek ARCHITEKTI
STUDIE Škarda architekti
STUDIE Pelčák a partner architekti, s. r. o.

Více informací o Střední uměleckoprůmyslové škole – tzv. „Keramické škole“ i o soutěži najdete na stránkách kamkv.cz..

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*