Karlovo náměstí by se mohlo proměnit do pěti let

Fotogalerie ke článku (1)

Karlovo náměstí (Zdroj: MČ Praha 2)

Karlovo náměstí (Zdroj: MČ Praha 2)
Celá fotogalerie (1)

Radnice vypsala ideovou soutěž, na jejímž základě vybrala dvě nejlepší studie.
Nejvýše se umístil návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce.

Praha 20. ledna (ČTK) - Pražské Karlovo náměstí by se mohlo proměnit do pěti let. Jeho přestavba, kterou plánuje radnice Prahy 2 ve spolupráci s magistrátem, bude stát až 500 milionů korun. V rámci úprav by na největším českém náměstí mohl vzniknout například podchod pod Ječnou ulicí, změnit by se tam měla i frekventovaná doprava. Novinářům to dnes řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Radnice slibuje, že na náměstí zůstane zachována zeleň.

V úterý rada hlavního města schválila memorandum o součinnosti hlavního města a Prahy 2 při úpravách Karlova náměstí. Řeší nejen rekonstrukci celého náměstí, ale také zajištění bezpečnosti nebo úpravu dopravy. Na akci, která bude stát podle hrubých a předběžných odhadů až 500 milionů korun, se budou podílet obě strany.

O přestavbu náměstí se Praha 2 snaží již několik let. Proti prvním plánům se postavili
místní obyvatelé, kteří odmítli kácení stromů. Radnice poté vypsala ideovou soutěž, na jejímž základě vybrala dvě nejlepší studie.

Nejvýše se umístil návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce. Ten počítá například s omezením dopravy podél náměstí, s vybudováním kavárny, kiosku a dětských hřišť. Navrhuje také podchod pod Ječnou ulicí.

To ale narazilo na odpor památkářů. Nelíbí se jim, že v těchto místech stávala kaple a výkop by mohl zničit její základy. Podle Černochové proto teď radnice chce s památkáři jednat, aby nalezli společný kompromis. "Zájmem Prahy 2 v žádném případě není znehodnocovat kulturněhistorické památky," zdůraznila starostka.

Praha 2 chce především vyřešit obtížnou dopravní situaci, kdy rušné ulice Ječná a Žitná náměstí rozdělují. Účastníci ideové soutěže například navrhovali, aby byly silnice zakopány pod zem, aby auta jezdila pouze po obvodu náměstí nebo aby zde vznikla pěší zóna. Podle vedení městské části nyní budou na řešení pracovat dopravní experti.

Jaké změny nakonec na Karlově náměstí nastanou, zatím proto není jasné. Místostarosta Jiří Paluska (ODS) řekl, že příprava konečného projektu potrvá minimálně rok. Předpokládá, že v ideálním případě by se s pracemi mohlo začít v roce 2012 a potrvají asi dva roky.

Do té doby chce druhá městská část vybudovat například zavlažovací zařízení, které má pomoci zachránit místní stromy. Magistrát podle Černochové také přislíbil na náměstí vybudovat kamerový systém. Má zabránit opakování situace z loňského roku, kdy se na náměstí stáhli za prodejci drog narkomani a zloději.

"Rádi bychom společnými silami vrátili Karlovu náměstí jeho společenskou, obchodní, dopravní i odpočinkovou funkci, kterou od svého zrodu v rámci Nového Města i celé Prahy plnilo," řekl primátor Pavel Bém (ODS).

Památkáři už dříve uváděli, že chtějí zachovat park v původní podobě, jak ho navrhl parkový architekt a ředitel pražských parků a zahrad František Thomayer, bratr známého lékaře Josefa Thomayera. Architekt sjednotil celé náměstí a po jeho obvodu vysadil stromořadí odolných listnáčů. Podle Prahy 2 je ale toto řešení překonané, nepočítalo totiž s intenzivním automobilovým provozem, ani s tramvajemi a metrem.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*