Karlovy Vary schválily zájem o UNESCO až po zmatečném hlasování

Fotogalerie ke článku (1)

Karlovy Vary (zdroj. www.karlovyvary.cz)

Karlovy Vary (zdroj. www.karlovyvary.cz)
Celá fotogalerie (1)

Někteří členové vládnoucí koalice ODS, ČSSD a Strany zelených se omylem vyjadřovali ke zcela jiném návrhu...

Zastupitelé Karlových Varů dnes schválili zájem města o zápis do seznamu památek UNESCO společně s dalšími dvěma městy takzvaného lázeňského trojúhelníku, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Rozhodnutí ale předcházelo zmatečné hlasování, kdy někteří členové vládnoucí koalice ODS, ČSSD a Strany zelených se omylem vyjadřovali ke zcela jiném návrhu.

Zápis Karlových Varů v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO si přeje nejen koalice, ale i opozice. "Je to možnost, jak zabránit necitlivým zásahům do architektury," řekl zastupitel Jiří Kotek (ODA, SNK ED). Během debaty opozice navrhla vytvoření urbanistické komise města, jež v Karlových Varech nepracuje delší čas. Návrh sice podporu koalice neměl, její členové ho ale v domnění, že hlasují o zápisu do seznamu UNESCO, schválili.
Vzápětí nato prohlásil náměstek primátorky Petr Keřka (ODS) hlasování za zmatečné a nechal ho opakovat. To se ale nelíbilo opozici, která obvinila vedení města z manipulace s hlasováním. Podle Kotka by musela být zmatečná a neplatná rovněž řada dalších usnesení zastupitelstva z minulosti. Teprve po poradě zástupců všech politických klubů v zastupitelstvu se na druhý pokus podařilo usnesení o zájmu o zápis do seznamu UNESCO schválit.

Zastupitel Jaroslav Borka (KSČM) byl rád, že se zastupitelé nakonec shodli. Snahu o zápis do seznamu památek UNESCO jednoznačně podpořil. Podle něj to může rozvoji Karlových Varů i dalších dvou lázeňských měst jen prospět. "Vše, co souvisí s architekturou v lázeňské části města, by dostalo určitě nějaký řád. Nestavělo by se a neopravovalo poněkud chaoticky, čehož jsme někdy svědky," poznamenal.
Možnost objevit se na seznamu památek UNESCO považuje primátorka Veronika Vlková (ODS) za prestižní záležitost. Půjde ale o poněkud specifickou věc, protože do seznamu by nebyla zapsaná tři lázeňská města samostatně, nýbrž společně jako trojjediný celek tvořící lázeňská trojúhelník. "To bude klást jisté nároky na společný postup a koordinaci dění ve všech městech. Žádný další problém v zapsání do seznamu nevidíme," dodala Vlková.

Případný zápis do seznamu památek UNESCO podle Vlkové pro město neznamená žádnou nepříjemnou zátěž, protože bude pouze nutné dbát na striktní dodržování zákona o ochraně památek. "Ten ale už stejně musíme dodržovat i nyní," řekla Vlková.
Návrh zapsat lázeňský trojúhelník na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO inicioval Karlovarský kraj a posléze získal podporu Národního památkového ústavu i ministerstva kultury.

Zdroj. Zpráva ČTK 12.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*