Kartonážka v Moravských Budějovicích bude mít sluneční elektrárnu

Na střechu nové skladovací haly budou umístěny fotovoltaické panely s instalovaným výkonem 100 kilowatt.

Závod na výrobu lepenkových obalů Model Moravské Budějovice na Třebíčsku chce snížit provozní náklady výrobou sluneční energie. V první zkušební etapě budou na střechu nové skladovací haly umístěny fotovoltaické panely s instalovaným výkonem 100 kilowatt. Pokud se projekt za 13 milionů Kč osvědčí, bude se sluneční elektrárna rozšiřovat. ČTK o tom dnes informoval manažer firemní komunikace Michael Rataj.

V podniku je nyní dokončována nová skladovací hala za 55 milionů Kč. Na její střeše budou během zimy instalovány fotovoltaické panely s celkovou rozlohou 800 metrů čtverečních.

K vybudování elektrárny podnik přistupuje kvůli rostoucím cenám energií. V pracovních dnech využije elektřinu pro vlastní potřebu. O víkendu ji buď prodá do distribuční sítě, anebo ji zužitkuje při ohřívání užitkové vody. Přínos sluneční elektrárny bude vyhodnocen po roce provozu. Pokud se projekt osvědčí, přibudou další fotovoltaické panely v následujících letech, kdy je plánováno rozšiřování skladovací haly.

Moravskobudějovický závod zaměstnává 130 lidí a specializuje se na výrobu obalů z těžkých vlnitých lepenek a nadrozměrných obalů. Patří do skupiny Model, která sídlí ve Švýcarsku a provozuje 20 závodů na výrobu lepenkových obalů v sedmi zemích. V Česku má kromě Budějovic provozy také v Opavě, Nymburku a Hostinném, celkem v nich pracuje 1200 lidí. Celkový obrat českých závodů se v roce 2007 přiblížil k 3,7 miliardy Kč.

Na Vysočině dosud funguje zřejmě jen fotovoltaická elektrárna s výkonem deset kilowatt u dukovanské jaderné elektrárny. Řada velkých projektů se však chystá. Stavba solární elektrárny s instalovaným výkonem 2,7 megawattu má začít na jaře příštího roku v Bystřici nad Pernštejnem.

Zdroj: Zpráva ČTK 20.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*