Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích

Vyšla kniha všech podob budějovické katedrály od 13. století.
Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích – publikace z edice Miscellanea je věnována kostelu, který se v roce 1785 stal katedrálou a prochází životem města od jeho založení až po současnost. Publikace je vydána k výročí 750 let od založení města České Budějovice, které připadá na rok 2015.
 


(ČTK) –
Ojedinělá kniha ukazující i rekonstrukci téměř 800 let staré podoby českobudějovické katedrály vyšla v den svátku jejího patrona, svatého Mikuláše. Knihu o historii katedrály ze 13. století vydal Národní památkový ústav k 750. výročí založení města, které se slaví příští rok. Novinářům knihu představili autoři.

Kniha kolektivu autorů Jana Adámka, Jarmily Hansové, Daniela Kováře, Romana Lavičky, Zdeňka Mareše a Zuzany Thomové obsahuje řadu nových informací. "Až dosud si nikdo z laické ani odborné veřejnosti nedokázal přesněji představit, jak asi mohl vypadat českobudějovický kostel sv. Mikuláše poté, co byl ve 13. století založen českým králem Přemyslem Otakarem II., ba ani poté co byl rozšířen v závěru 14. století a poté velkolepě pozdně goticky přestavěn po roce 1520," uvedla Hansová.

Nad prostorem chrámového trojlodí tehdy byla vztyčena stanová střecha podobné konstrukce jako například nad proslulým chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře. Tento typ monumentálního zastřešení představuje jeden z vrcholů pozdně středověkého stavitelství a nezpochybnitelný přínos českého království k vývoji evropské architektury. Požár v roce 1641 a následná raně barokní přestavba však zcela změnila vzhled stavby. Autoři nejnovější knihy o této pozoruhodné památce odhalili toto i mnohá další tajemství.

Poslední velká rekonstrukce katedrály skončila loni. Byly při ní objeveny tři krypty a freska patrona. Obnova stála přes 41 milionů korun a více než 21 miliony korun na ni přispěla Evropská unie.

Doplněno Stavbaweb:
Základní kámen farního kostela pro královské město České Budějovice byl položen kolem roku 1265, krátce po založení města. Několikrát byl významně přestavován, v roce 1641 vyhořel. V roce 1785 se stal katedrálou, tedy hlavním kostelem českobudějovické diecéze. Publikace o katedrále obsahuje 187 barevných i černobílých fotografií a dokumentů, včetně 3D rekonstrukcí podob kostela v jednotlivých stavebních etapách. Kniha přináší i fragmenty příběhů desítek lidí, kteří spoluutvářeli podobu kostela ve středověku, barokním období, osvícenství i 19. a 20. století.

Podrobný popis knihy a více informací najdete na stránkách NPÚ ZDE.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*