Antikvariát a klub Fiducia na svých fcb stránkách uveřejnila "pozitivní zprávu" o chystaném znovuoživení prvorepublikové kavárny.
Deník zjistil: Z Elektry bude zase kavárnaOstrava
Jeden ze zašlých ostravských symbolů má naději na znovuoživení! V Paláci Elektra se chystá vznik kavárny, která by měla co nejvěrněji připomínat slavný prvorepublikový podnik. Za projektem stojí J&T banka.
celý článek
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o kavárně Elektra naleznete na stránkách města Ostrava zde.
…Kavárna "Elektra" nalezla své umístění v tzv. "hornickém reprezenťáku", jak dobový tisk nazýval Hornický dům postavený na popud revírní rady. Na realizaci projektu architektů Františka Koláře a Jana Rubého z roku 1923 přispělo šesti miliony korun ministerstvo veřejných prací. Čtyřposchoďová budova s frontami do tří ulic (Nádražní, Umělecká, Jurečkova) "se měla stát novým centrem českého společenského života, jež popřevratová Moravská Ostrava citelně postrádala". Podle přání revírní rady měla být budova "representační a moderní", fasáda domu byla ozdobena figurami horníků a tavičů z ruky Augustina Handzela….
(zdroj – foto i text: Archiv města Ostravy)











Velmi zajímavé vydání, architektura není jen o stavbách, ale také o tom, jak reaguje na změny společnosti a způsobu života.…
Děkuji za další dávku inspirace ze světa architektury a staveb 👏
no, tak to je fakt skvost
Obzvlášť ten přimontovanej Bauhaus zezadu, to je něco.
Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…