KCEV — Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání

Správa Krkonošského národního parku buduje v bezprostřední blízkosti svého hlavního sídla ve Vrchlabí moderní středisko environmentálního vzdělávání podle návrhu architektonického studia HŠH architekti / Petr Hájek Architekti. Jedná se o bezbariérovou budovu v nízkoenergetickém standardu, která v sobě skrývá přednáškový sál (alt. kinosál) s kapacitou 80 lidí, knihovnu, učebnu s chemicko-biologickou laboratoří, výstavní prostory a sociální a technické zázemí.V září začne fungovat environmentální centrum ve Vrchlabí
(ČTK) – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, které nyní budují stavbaři ve Vrchlabí na Trutnovsku, by mělo začít fungovat v září. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v centru nabídne různé akce pro veřejnost. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Výstavba budovy centra zhruba za 90 milionů korun začala v sousedství budovy správy parku v červenci 2011. "Stavba pokračuje podle harmonogramu, střecha je položená a stavbaři nyní pracují v interiérech," řekl Drahný. Nízkoenergetická stavba po dokončení nabídne lidem přednáškový sál s kapacitou 80 lidí, knihovnu, učebnu, výstavní prostory a sociální zázemí.

Podle Drahného nové centrum nabídne ekologickou výchovu všem generacím. "Klíčovou skupinou jsou pro nás žáci a studenti a mladí lidé, ale budou tam i akce pro ostatní veřejnost, různé přednášky, programy pro maminky s dětmi," řekl Drahný. Podle něj podobné prostory dosud Správě KRNAP chyběly.

Krkonošský národní park letos v květnu oslaví 50. výročí od svého založení. Správa KRNAP připravila vydání publikací, souhrnnou výstavu a na 17. května také veřejnou oslavu s koncertem. Více informací je možné najít na www.krnap.cz.Doplněno Stavbaweb:
studie 2009
autoři Petr Hájek, Helena Línová, Michal Volf
spolupráce Andrea Kubná, Ondřej Lipenský, Martin Prokš, Lukáš Zimandl, Kristina Ambrozová

Autorská zpráva
Základním architektonickým konceptem je návrh ekologického objektu, který by sám o sobě sloužil jako učební pomůcka k praktické ekologické výuce a jako příklad šetrného přístupu při využívání krajiny. Objekt Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí je navržen do městského parku před správní budovu KRNAP. Geometrie objektu vychází z geometrie pohoří Krkonoš. Jednotlivé sklony a úhly mají svůj přírodní protějšek. Budova je odsazena od stávající správní budovy a vzniklý meziprostor slouží jako nástupní platforma s lavicí a vlajkovými stožáry. Atmosféru veřejného prostoru dokresluje prosklená boční stěna, skrze kterou je možné sledovat ruch v budově a nepřímo se účastnit přednášek, seminářů a výuky. Objekt je energeticky nenáročný a měl by příkladně vyjadřovat filosofii správy parku o ochraně a využívání krajiny. Pro vytápění budovy je využito tepelné čerpadlo. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z přírodního pohledového betonu. Vnitřní dělící příčky a nábytek jsou ze dřeva.


vizualizace, modely: Petr Hájek Architekti

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*