Keramika Helus vyrábí unikátní dlaždice s fotografiemi, zájem je

Kaznějovská Keramika Helus je v Evropě jednou z mála a údajně jediná v ČR, která se na tuto oblast specializuje.

Místo klasických dlaždic s různými vzory nebo barvami si lidé stále více pořizují do koupelen, kuchyní i pokojů keramické obklady s fotografiemi z dovolených, přírody, zvířat nebo automobilů. Kaznějovská Keramika Helus je v Evropě jednou z mála a údajně jediná v ČR, která se na tuto oblast specializuje. ČTK to řekl spolumajitel rodinné firmy Petr Helus.

„S keramickými obrazy, tedy fotkami na dlaždicích, jsme začali před dvěma lety a zájem roste,“ dodal. Firma koupila v Itálii speciální technologii, která umožňuje pomoci počítače přenést na obklady jakékoli obrazy, například fotky, grafiku či kresby.

Výsledný výrobek s obrázkem má stejnou životnost i ostatní vlastnosti jako klasická obkládačka, například odolnost proti otěru a slunečnímu záření. Obráz se vypaluje na teplotu 900 až 1000 stupňů Celsia, což je výrobní teplota dlaždice. „Zapeče se do glazury a nedá se odstranit. Vydrží dva tři tisíce let stejně tak, jako když se nacházejí vykopávky s keramickými barvami,“ dodal šéf firmy.

Dlaždice s fotografií využívají lidé při obnovách koupelen v panelových domech. Na staré dlaždice nalepí nový obraz, který může pokrýt buď celou stěnu, nebo část. „Starou koupelnu to hodně zvedne. Za obraz 80 x 60 cm zaplatí 1000 korun, místo aby dávali 20 000 Kč za celou koupelnu, řekla spolumajitelka Marta Helusová.

Zatím největší vyrobené obrazy měly plochu 2,5 krát dva metry, ale firma umí sestavit z dlaždic celé stěny nebo velkoplošné fasády. „Zákazníky už jsme našli v USA, ale také v Emirátech,“ uvedl ředitel. Velkou zakázkou byly obklady bazénu v Mariánských Lázních. Přinesly nám fotku bazénu z 19. století a chtěli jeho repliku, dodal.

Kromě hlavního odběratele, výrobce obkladů Lasselsberger, se firma stále více orientuje na velkoobchody a konečné zákazníky, kterým dodává kromě obrazů tvarovky, listely a miniaturní dlaždičky.

Firma začínala v roce 1992 v rodinném domku s píckou vyrobenou z trouby. Postupně odkoupila v Kaznějově areál bývalé Jednoty. Od roku 2000 do předloňska měla 21 zaměstnanců, kteří pracovali ve třech směnách. Nyní jich má 12. Od poloviny loňského roku pociťuje dopady krize, poptávka po dlaždicích klesá. „Proto jsme hledali náhradní program a doufáme, že zájem o keramické obrazy poroste,“ dodal Helus.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.2.2009Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*