(ČTK) – Kladno 14. března otevře muzeum památkově chráněných věžových domů včetně ukázkového bytu. Do jeho vzniku přímo v jednom z věžáků se zapojila řada dobrovolníků i spolek Halda. Jde o první muzeum sídlištního celku v Česku, unikátní je objekt i tím, že v něm stále žijí lidé, řekl dnes novinářům kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).
Muzeum představuje příběh sídliště i jeho hlavního architekta, kterým byl Josef Havlíček. Město nechalo v jednom z věžových domů opravit vstupní halu včetně replik původních lamp, expozice o výstavbě je v suterénu, kde se promítá film se vzpomínkami pamětníků. Návštěvníkům je též přístupný kryt civilní obrany s dobovým vybavením a střešní terasa.
Do atmosféry 50. let minulého století zájemce vtáhne byt, kde jsou repasované původní vestavěné skříně i kuchyňská linka, dobový nábytek pochází od řady dárců. Interiér přesně kopíruje původní podobu bytu včetně oken i barev stěn, dveří i dalšího vybavení.
Podle předsedy spolku Halda Romana Hájka je podoba muzea daná tím, že celý tým se do přípravy muzea zapojil s velkým nasazením od rešerší až po detailní podobu expozice. „Skutečně jsme to brali s velkým nadšením,“ uvedl Hájek. Náklady byly kolem 20 milionů korun.
Kladenské věžové domy, které patří městu, byly postaveny v 50. letech minulého století. Jsou nemovitou kulturní památkou. Na vzniku muzea město spolupracovalo se spolkem Halda, který se o expozici bude spolu s městem starat. Prohlídky si mohou zájemci objednat na webu www.muzeumvezaku.cz.
Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu expozice Muzea věžáků Kladno je ateliér Žalský architekti.
Výjimečnost kladenských věžáků přinesla v roce 2016 myšlenku zřídit v
jednom z domů muzejní expozici. O stavbě a technickém řešení domů v té
době existovaly jen kusé informace, samotné tvorbě muzea proto
předcházela intenzivní badatelská práce, jejíž výsledek shrnuje
publikace Sídliště Kladno-Rozdělov (Halda, 2018). Ve spolupráci se
studiem žalský architekti pak vznikla výsledná koncepce muzea jako
prohlídkového okruhu celým domem po jeho nejvýznamnějších částech. V
této podobě se muzeum veřejnosti otevřelo 14. března 2020. Jde o první
podobné muzeum věnované tematice sídlištní výstavby v České republice a
také první muzeum vzniklé v domě, který slouží převážně slouží k
bydlení.
Zdroj: www.facebook.com/muzeumvezaku
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,