Kladno otevře v březnu muzeum věžových domů i ukázkový byt

(ČTK) – Kladno 14. března otevře muzeum památkově chráněných věžových domů včetně ukázkového bytu. Do jeho vzniku přímo v jednom z věžáků se zapojila řada dobrovolníků i spolek Halda. Jde o první muzeum sídlištního celku v Česku, unikátní je objekt i tím, že v něm stále žijí lidé, řekl dnes novinářům kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Muzeum představuje příběh sídliště i jeho hlavního architekta, kterým byl Josef Havlíček. Město nechalo v jednom z věžových domů opravit vstupní halu včetně replik původních lamp, expozice o výstavbě je v suterénu, kde se promítá film se vzpomínkami pamětníků. Návštěvníkům je též přístupný kryt civilní obrany s dobovým vybavením a střešní terasa.

Do atmosféry 50. let minulého století zájemce vtáhne byt, kde jsou repasované původní vestavěné skříně i kuchyňská linka, dobový nábytek pochází od řady dárců. Interiér přesně kopíruje původní podobu bytu včetně oken i barev stěn, dveří i dalšího vybavení.

Podle předsedy spolku Halda Romana Hájka je podoba muzea daná tím, že celý tým se do přípravy muzea zapojil s velkým nasazením od rešerší až po detailní podobu expozice. „Skutečně jsme to brali s velkým nadšením,“ uvedl Hájek. Náklady byly kolem 20 milionů korun.

Kladenské věžové domy, které patří městu, byly postaveny v 50. letech minulého století. Jsou nemovitou kulturní památkou. Na vzniku muzea město spolupracovalo se spolkem Halda, který se o expozici bude spolu s městem starat. Prohlídky si mohou zájemci objednat na webu www.muzeumvezaku.cz.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu expozice Muzea věžáků Kladno je ateliér Žalský architekti.

Výjimečnost kladenských věžáků přinesla v roce 2016 myšlenku zřídit v jednom z domů muzejní expozici. O stavbě a technickém řešení domů v té době existovaly jen kusé informace, samotné tvorbě muzea proto předcházela intenzivní badatelská práce, jejíž výsledek shrnuje publikace Sídliště Kladno-Rozdělov (Halda, 2018). Ve spolupráci se studiem žalský architekti pak vznikla výsledná koncepce muzea jako prohlídkového okruhu celým domem po jeho nejvýznamnějších částech. V této podobě se muzeum veřejnosti otevřelo 14. března 2020. Jde o první podobné muzeum věnované tematice sídlištní výstavby v České republice a také první muzeum vzniklé v domě, který slouží převážně slouží k bydlení.
Zdroj: www.facebook.com/muzeumvezaku


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*