Z anglického originálu, vydaného nakladatelstvím MIT Press, Cambridge v roce 2007, přeložila Eva Fuxová.
Jazyková spolupráce: Jaromír Slomek
Grafická úprava a obálka: František Petrák
Odpovědný redaktor: Pavel Jungmann
Vydalo nakladatelství ARCHA, Pavel Jungmann, Májová 405, 763 14 Zlín, jako svou 42. Publikaci V edici a ARCHITEKTURA svazek pátý. 2012
Předtisková příprava: nakladatelství ARCHA
Tisk: GRASPO CZ, a.s. ISBN 978-80-87545-05-8 208 stran
Kniha vychází s laskavou podporou NADACE ČESKÉ ARCHITEKTURY
Tváří v tvář složitým konstrukčním detailům Nadace Querini Stampalia italského architekta Carla Scarpy, nezvyklým ocelovým spojům, betonu valícího se z kaskádovitých tvarů i kameni otesanému do nepřehledných vzorů se Michale Cadwell vzdává snahy o jejich teoretickou kategorizaci a místo toho se uchyluje k ocenění jejich výstřednosti a evokuje jejich všestranné působení. To, co dříve zamítá jako sbírku fetiše, začíná nakonec chápat jako koherentně vystavěný svět, nicméně i nadále podivný. Ve Zvláštních detailech se Cadwell zabývá prací čtyřech významných architektů, kteří „ozvláštnili“ nejrezistentnější oblast architektury: konstrukci. V klíčových stavbách své kariéry Scarpa, Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe a Louis Kahn vytvořili detaily, které nám podkopávají kritickou i analytickou půdu pod nohama. Cadwell zkoumá zvláštnosti materiálové menažérie Scarpovy Querini Stampalia, lehké dřevěné rámové konstrukce Wrightova Jacobs House, svářený ocelový rám Miesova Farnsworth House a železobeton Kahnova Yale Center for British Art. Zjišťuje, že každý z těchto architektů mění parametry základních faktů konstrukce, čímž vzniká mírný, ale nepopiratelný posun ve fyzičnosti budovy. A každému z nich připadá příroda zvláštní a její zvláštnost je nakažlivá: příroda zvedá stavidla vyčerpaných kulturních nápadů, omezených analytických postupů a zastaralých výrobních technik. Uvědomíme-li si zvláštnost přírody, získáme tak nový pohled na svět, který lze rozpoznat v uspořádání materiálnosti světa těchto architektů – jejich zvláštní detaily.
„V našem totálně vyčerpaném věku nám tyto brilantní interpretační exkurzy připomínají, že stejně jako je tomu u hudby (k níž bývaly dříve přirovnávány), člověk nemůže vstoupit do světa architektury bez kultivované citlivosti, jež je rovnocennou směsicí znalostí a představivosti. Tyto čtyři kritické eseje na téma tektonického odcizení, spolu s podrobným autorským komentářem bibliografie, by měly být opakovaně předčítány v každé škole architektury.“ Kenneth Frampton, profesor architektury na Columbia University
Michael Cadwell pracuje jako architekt a profesor na Austin E. Knowlton School of Architecture při The Ohio State University. Byl hlavním zakladatelem ohijské společnosti Cadwell & Murphy Architects ve městě Columbus. Je absolventem Americké akademie v Římě a the MacDowell Colony a autorem díla Small Buildings. Jeho články vycházejí v časopisech, jako jsou Harvard Design Magazine a Domus.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…