Z anglického originálu, vydaného nakladatelstvím MIT Press, Cambridge v roce 2007, přeložila Eva Fuxová.
Jazyková spolupráce: Jaromír Slomek
Grafická úprava a obálka: František Petrák
Odpovědný redaktor: Pavel Jungmann
Vydalo nakladatelství ARCHA, Pavel Jungmann, Májová 405, 763 14 Zlín, jako svou 42. Publikaci V edici a ARCHITEKTURA svazek pátý. 2012
Předtisková příprava: nakladatelství ARCHA
Tisk: GRASPO CZ, a.s. ISBN 978-80-87545-05-8 208 stran
Kniha vychází s laskavou podporou NADACE ČESKÉ ARCHITEKTURY
Tváří v tvář složitým konstrukčním detailům Nadace Querini Stampalia italského architekta Carla Scarpy, nezvyklým ocelovým spojům, betonu valícího se z kaskádovitých tvarů i kameni otesanému do nepřehledných vzorů se Michale Cadwell vzdává snahy o jejich teoretickou kategorizaci a místo toho se uchyluje k ocenění jejich výstřednosti a evokuje jejich všestranné působení. To, co dříve zamítá jako sbírku fetiše, začíná nakonec chápat jako koherentně vystavěný svět, nicméně i nadále podivný. Ve Zvláštních detailech se Cadwell zabývá prací čtyřech významných architektů, kteří „ozvláštnili“ nejrezistentnější oblast architektury: konstrukci. V klíčových stavbách své kariéry Scarpa, Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe a Louis Kahn vytvořili detaily, které nám podkopávají kritickou i analytickou půdu pod nohama. Cadwell zkoumá zvláštnosti materiálové menažérie Scarpovy Querini Stampalia, lehké dřevěné rámové konstrukce Wrightova Jacobs House, svářený ocelový rám Miesova Farnsworth House a železobeton Kahnova Yale Center for British Art. Zjišťuje, že každý z těchto architektů mění parametry základních faktů konstrukce, čímž vzniká mírný, ale nepopiratelný posun ve fyzičnosti budovy. A každému z nich připadá příroda zvláštní a její zvláštnost je nakažlivá: příroda zvedá stavidla vyčerpaných kulturních nápadů, omezených analytických postupů a zastaralých výrobních technik. Uvědomíme-li si zvláštnost přírody, získáme tak nový pohled na svět, který lze rozpoznat v uspořádání materiálnosti světa těchto architektů – jejich zvláštní detaily.
„V našem totálně vyčerpaném věku nám tyto brilantní interpretační exkurzy připomínají, že stejně jako je tomu u hudby (k níž bývaly dříve přirovnávány), člověk nemůže vstoupit do světa architektury bez kultivované citlivosti, jež je rovnocennou směsicí znalostí a představivosti. Tyto čtyři kritické eseje na téma tektonického odcizení, spolu s podrobným autorským komentářem bibliografie, by měly být opakovaně předčítány v každé škole architektury.“ Kenneth Frampton, profesor architektury na Columbia University
Michael Cadwell pracuje jako architekt a profesor na Austin E. Knowlton School of Architecture při The Ohio State University. Byl hlavním zakladatelem ohijské společnosti Cadwell & Murphy Architects ve městě Columbus. Je absolventem Americké akademie v Římě a the MacDowell Colony a autorem díla Small Buildings. Jeho články vycházejí v časopisech, jako jsou Harvard Design Magazine a Domus.
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.
Nádhera! jaká lehkost oproti tuposti lávky v Praze mezi Karlínem a Holešovicemi !!!!