Vysoké tovární komíny změnily tradiční obraz světa. A to nejen jako vysoká, štíhlá technická stavba, která svojí výškou předčila tehdejší dominanty jako věže kostelů a katedrál, ale i jako symbol průmyslové revoluce a pokroku.
Byli jsme velmoc komínů. Česká republika byla nejprůmyslovější oblastí Rakouska-Uherska, a tak se může chlubit nejen velkým množstvím komínů, ale i mimořádně propracovanými komíny, kdy jejich kvalitní architektura často předčila účel a funkci.
Komíny znečišťovaly zplodinami své okolí, byly sice „stožárem práce“, který dával lidem obživu, ale v mnoha městech způsobovaly zdravotní problémy a špinavé životní prostředí. V posledních desetiletích mnoho starých komínů postupně se svými kotelnami vychládají a již neprodukují, slovy S. K. Neumanna, smrduté větry v nebesa. Komíny jsou dnes svědky historického mezníku, čistě funkční stavby se postupně posouvají do roviny symbolické. Průmysl ve své tradiční podobě upadá a komíny společně se svými fabriky němě sledují přerod země od tradičně výrobní po logistickou. A vyvstává otázka. Přežije toto naše skvostné dědictví současnou dobu často neřízené a ekonomickými zájmy ovlivněné očisty krajiny od fabrik?
Na tuto a i jiné otázky odpoví konference o továrních komínech s názvem „Mezi nebem a zemí aneb Komíny – symboly konce industriální éry?“ konaná 11. 11. 2011 ve stylovém místě Černokosteleckého zájezdního pivováru. Konference plynule navazuje na cyklus seminářů Jak-jsem-potkal-fabriku zde pořádaných v prvních třech měsících tohoto roku. Zároveň jde o symbolické vyústění letošního bienále Industriální stopy 2011, které v Kostelci nad Černými lesy začalo a oklikou přes řadu jiných doprovodných akcí se sem vrací. Konference je pořádána v rámci projektu NAKI Industriální topografie ČR.
Cílem konference je seznámení široké veřejnosti s továrními komíny a jejich významem v kontextu nejen technologickém, ale i historickém, architektonickém a symbolickém. Důraz bude mimo jiné kladen na komíny pivovarské, sladovnické a cukrovarnické.
Jako doprovodná akce je vyhlášena fotosoutěž s tématem „Mezi nebem a zemí“, aneb fotografie továrních komínů (pravidla jsou dostupná na webu vyhlašovatele – www.fabriky.cz). Vítězné fotografie budou vyhodnoceny právě na konferenci.
Organizátoři:
Černokostelecký pivovarský archív a muzeum, o.p.s. – Milan Starec (www.pivovarkostelec.cz); Fabriky.cz – Martin Vonka (www.fabriky.cz); Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT – Benjamin Fragner (vcpd.cvut.cz, www.industrialnistopy.cz)
Zajímavosti a rekordy ve světě:
Nejvyšší zděný komín světa je Anaconda Smelter Stack, Anaconda, Montana, USA – výška 178 m, rok výstavby 1917 (dle jiného zdroje 1919)
Nejvyšší zděný komín Evropy je Halsbrücker Esse, Halsbrücke, Německo – výška 140 m (podle databáze KODA jen 138 m), rok výstavby 1889
Nejvyšší komín na světě je železobetonový komín elektrárny GRES II – Ekibastuz, Kazachstán – výška 420 m, rok výstavby 1987
Nejvyšší komín Evropy je v termoelektrárně v Trbovlje, Slovinsko – výška 360 m, rok výstavby 1976 (jeho výška vznikla hlavně kvůli tomu, aby komín převýšil okolní kopce údolí řeky Sávy a nezamořoval ho tak zplodinami, jako jeho předchůdce, kterého nahradil)
Zajímavosti a rekordy v ČR:
Nejvyšší železobetonový komín v ČR je v elektrárně Chvaletice a má 305 metrů (vystavěn v roce 1977). V ČR byly celkově tři komíny nad 300 metrů, v současnosti se však jeden (v elektrárně Tušimice) postupně bourá – je to v rámci modernizace elektrárny, kdy spaliny jsou vypouštěny již jen pomocí chladicích věží.
Nejvyšší komín z 19. století v ČR je v Mladé Boleslavi v údolí řeky Jizery a má výšku 74 metrů. Komín patřil k bývalé textilní továrně, dnes je zde Škoda Auto – vývojové centrum. V minulosti byly v lokalitě údolí řeky Jizery na jednom kilometru tři takovéto skvosty, které patřily k nejvyšším své doby – komíny příslušely dvěma přádelnám a lihovaru. A co je zajímavé. Všechny osudy řídila místní Škodovka. Dva komíny (jako jejich majitel) zbořila v letech 2006 a 2011, jeden zachovala v rámci konverze přádelny na vývojové centrum.
Nejvyšší zděný tovární komín je v kolínské elektrárně – architektem byl Jaroslav Fragner, stavitelem firma J. Hukal z Prahy. Postavěn byl v roce 1932 a jeho současná výška je 117 metrů.
V ČR existuje jedinečný projekt Svazu českých komínářů – databáze komínů (KODA). Na světě neexistuje podobný projekt, který by systematicky dokumentoval tovární komíny všeho druhu. Databáze je k vidění online na koda.kominari.cz.
jeden z nejzdobnějších komínů v ČR – přádelna zvaná "Klášter", továrna na sukno, Chrastava: tento komín je jedním z nejštíhlejších
Smržovka; výška 58 metrů komínů v ČR, z kotelny se stala v minulosti restaurace
se stylovým názvem "U komína"
jeden z nejzdobnějších komínů v ČR – přádelna bavlny uhelný důl Jindřich – fascinující měřítko člověka versus podstavec
Železný Brod; komínavystavěn v roce 1896
Nuselský mlýn v Praze – pata komína jako vkusná součást interiéru; konverze dokončena v roce 2004, architekt Albert Di Stefano
Foto: (c) Martin Vonka, fabriky.cz
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…