Komořanské náměstí

Revitalizace nevyužívané plochy v centrální části Komořan v Praze, kterou vymezují ulice Komořanská, Revoluce a Kyslíková. Neupravené a prázdné místo bylo jen průchozí plochou, v jižní části ze sídliště na autobusovou zastávku. Jeho centrální poloha přitom vybízela k zušlechtění. 

Plocha vznikla vyčleněním bývalé příjezdové komunikace a točny pro autobusy, které jsou odkloněny. Nenacházely se tu však žádné prvky mobiliáře, takže místo nebylo příjemné pro pobyt (vzhledem k občasným vedrům přímo odrazovalo). Nerostl tu ani jeden strom. 

Městská část Prahy 12 nás oslovila, abychom přišli s rychlým, levným a v krátké době realizovatelným nápadem. Na vše jsme měli pár měsíců, rozpočet byl stanoven v řádu jednotek milionů. 

Zachovali jsme a opravili vychozené trasy, vybrali mobiliář a zasadili zeleň, která ochrání průchozí před sluncem. Práce se stromy (děkujeme za rychlé a chytré nápady Lukáše Štefla), lavičkami, cvičebními prvky a miniatrakcemi pro děti. Syrové, levné a rychle dostupné materiály, jednoduché detaily, odolnost a snadná údržba. Plocha nyní slouží jako náměstí, trochu park, trochu hřiště, lidé tudy pouze neprojdou, sednou si, spočinou, někdy mírně cvičí, děti si hrají… Tento stav by měl být pouze počátečním impulsem k většímu promyšlenému zásahu. Náměstí má ohromný městský potenciál a strategickou polohu. Toť výzva pro investora.

Autorská zpráva

Autoři: David Kraus, Štěpán Janů, Miroslav Styk, Alina Fornaleva, Lukáš Štefl
Klient: městská část Praha 12
Rozloha: 5000 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*