Komora architektů předala svou cenu in memoriam Miroslavu Bašemu

Současně začala výstava, která Bašeho práci připomíná.
Město – Suburbie – Venkov
Galerie Jaroslava Fragnera
6.5.-22.5.2009
Česká komora architektů (ČKA)  předala včera 6.6.2009 svou výroční cenu in memoriam Miroslavu Bašemu. Mezinárodně uznávaný architekt a teoretik architektury byl specialistou na památkovou péči, územní plánování a venkovská osídlení.


Spolu s předáním Pocty ČKA začala výstava, která Bašeho práci připomíná. Jmenuje se Město – Suburbie – Venkov a v Galerii Jaroslava Fragnera potrvá do 22. května. Miroslav Baše zemřel loni v únoru v 74 letech. Jedním z jeho posledních angažmá byla účast v expertní skupině k soutěži na novou Národní knihovnu. Cenu za něj dnes převzala jeho manželka Olga.


Pocta ČKA je určena významné osobnosti, která se svou prací a přístupem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Podle poroty Baše svým rozhledem přesahoval obor architektury a urbanismu a jeho přesvědčení o přednosti věcí veřejných před osobními zájmy ho dovedlo k trvalé společenské aktivitě.


Baše vystudoval Fakultu architektury ČVUT a dále studoval na Wayne State University v Detroitu. Prošel několika projektovými kancelářemi a od roku 1968 pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů v Praze, kde od října 1988 vedl projektový závod pro urbanismus a průzkumy.


Zpracoval mnoho územních plánů a řadu urbanistických programů včetně programu pro obnovu venkova pro Výzkumný ústav výstavby a architektury. Podílel se rovněž pro OSN na plánu regionálního rozvoje Karáčí v Pákistánu i Kolomba na Srí Lance nebo na vypracování koncepce centra Kuvajtu, kde působil tři roky.


Za nejdůležitější Bašeho práci ČKA považuje Územní prognózu pražské památkové rezervace (1980) a studii o pražském historickém jádru pro EU i další práce týkající se vývoje centra Prahy. Baše působil jako pedagog na FA ČVUT v Praze, čtyři roky byl členem Národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel).


Výstava představuje především zmíněné práce týkající se pražské památkové rezervace, věnuje se také jeho práci na téma příměstského a venkovského osídlení. K udělení ceny a k výstavě vychází katalog věnovaný dílu Bašeho. Představí významné texty přednášek a publikací, studie, vlastní fotografie, kresby, grafické tisky, územní plány i projekty z téměř padesáti let jeho tvůrčí práce.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.5.2009

Související články:
Miroslav Baše dostane Poctu České komory architektů

Galerie Jaroslava Fragnera – program na květen-červen

Prof. Ing. arch. Miroslav Baše

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*