Konference Industriální stopy vyplní vzduchoprázdno mezi profesionály a amatéry

Fotogalerie ke článku (1)

Kanalizační čistírna v Praze-Bubenči

Kanalizační čistírna v Praze-Bubenči
Celá fotogalerie (1)

Výsledkům, vztahům i úskalím spolupráce dvou rozdílných světů, které se snaží o zachování rozsáhlého průmyslového dědictví, se bude věnovat konference s příznačným názvem „Průmyslové dědictví: ve vzduchoprázdnu mezi profesionály a amatéry“ v rámci letošního 5. bienále Industriální stopy. Ve dnech 9. — 10. října 2009 se v prostorách Staré kanalisační čistírny (Ekotechnického musea) společně sejdou na jedné straně zástupci profesionálních odborných institucí, místní správy a samosprávy a na straně druhé dobrovolní nadšenci a občanská sdružení.

„Cílem je hledat obecně platné, ale i velmi specifické a individuální cesty k záchraně či zviditelnění objektů s průmyslovou historií, které jsou už součástí naší kulturní paměti. Aktuální výzvou jsou kulturní a společenské akce i dlouhodobé programy jejich nového užití,“ doplňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, jež je spolupořadatelem konference i celého Bienále. Průběžně doplňovaný program 5. bienále Industriální stopy, včetně přihlášky k účasti na konferenci, zájemci naleznou na www.industrialnistopy.cz.

V rámci hlavního tématu, které svým rozměrem přesahuje aktivity spjaté pouze s problematikou průmyslového dědictví, budou diskutovány nejen domácí projekty a aktivity, ale prostor dostanou i příklady a zkušenosti ze zahraničí. Účastníci se budou moci blíže seznámit s přístupy k záchraně, popularizaci a alternativnímu využití v zemích, jako jsou Velká Británie, Německo, Francie či Maďarsko.
Druhý den přinese množství užitečných informací o projektech, postupech, metodách a krocích, které mohou přispět k záchraně industriálních památek.

Dvoudenní konferenci bude uzavírat mezinárodní workshop, který se uskuteční ve spolupráci s organizací British Council, jejíž mezinárodní projekt Kreativní města (Creative Cities) má za cíl právě zapojování mladých kreativních obyvatel do procesu regenerace měst a jejich průmyslovém dědictví. Zúčastnění z řad amatérů i profesionálů si vymění různorodé zkušenosti z celé řady evropských zemí včetně politické a legislativní praxe.

Témata konference budou prezentovat přednášející z akademického prostředí, odborných institucí, občanských iniciativ, zájmových sdružení a uměleckých seskupení. Ze zahraničních hostů v jednotlivých blocích vystoupí například Steve Miller, ředitel Ironbridge Gorge Museum Trust, Norbert Tempel z Westfalisches Industriemusem v Dortmundu či Lars Scharnholz z Institut für Neue Industriekultur, Forst, Německo. Do Prahy přijedou partneři projektu Kreativní města a dále představitelé sdružení a institucí z Francie, Maďarska, Litvy, Ruska a dalších zemí.

Bienále Industriální stopy pořádají Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT a Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS, Národním památkovým ústavem a Ekotechnickým museem. Konference je organizována ve spolupráci s British Council. 5. bienále Industriální stopy se koná za přímé finanční podpory Mezinárodního Visegradského fondu (IVF).

Bienále Industriální stopy má také oficiální stránku na síti Facebook, kde jsou pravidelně zveřejňovány aktuální informace a k dispozici je také fotogalerie.

Tisková zpráva, 29. 7. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*