Konference Křižovatky architektury
Konference Křižovatky architektury, která se koná ve čtvrtek 2. června 2016 v prostorách Národního technického muzea v Praze, letos nese podtitul Kulturní krajina: proměny – tvorba – ochrana. Diskutovat přijdou zástupci ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva životního prostředí, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Svazu měst a obcí ČR, architekti a další.
Podobu dává městům a obcím jejich územní plán, kde je určeno, jaké bude rozmístění dopravní a technické infrastruktury, bytové výstavby, průmyslových areálů, zeleně a veřejných prostranství. O legislativních normách určujících podobu městské krajiny bude na konferenci hovořit Věra Kučová z Národního památkového ústavu v Praze. „Obecným mezinárodním dokumentem právní váhy je Evropská úmluva o krajině. Právě na jejím základě je potřeba vždy posuzovat, nakolik jsou zájmy jednotlivých aktérů v souladu se všemi hodnotami, které krajina obsahuje. Bohužel ty kulturní jsou v České republice neprávem opomíjeny. Kulturní dimenze krajiny nespočívá pouze v architektonických, technických a jiných stavebních památkách a jejich souborech, historických sídlech. Je potřebné ji vnímat v celém spektru jevů hmotných i nehmotných,“ vysvětluje Věra Kučová.
Budoucí podobu hledá i metropole Praha. Situaci komplikuje nesnadná komunikace mezi hlavními zájmovými skupinami v pomyslném trojúhelníku: město – developer – veřejnost (popř. občanská sdružení). Diskutuje se zejména o velkých rozvojových pražských územích, která jsou klíčová pro budoucí rozvoj města, např. žižkovské nákladové nádraží, čtvrť Bubeneč nebo Smíchov. Plánování výstavby v těchto lokalitách ztěžují soukromým investorům stavební uzávěry a nejednoznačné stanovisko vedení města k tomu, které projekty podporuje a které nikoliv. Nad otázkami, jak chce Magistrát hlavního města Prahy nakládat se svými rozvojovými územími a jaké problémy řeší developeři, se v diskusi setkají zástupci pražské Městské rady a společnosti Sekyra Group. „Celkové kvality veřejných prostranství lze dosáhnout jedině koncepčním přístupem k plánování a navrhování,“ doplňuje další z přednášejících Pavla Melková z IPR Praha.
Jak řeší kulturní krajinu jiná česká města? Odpověď nejen na tuto otázku bude hledat Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí společně s dalšími zástupci samosprávy v rámci samostatného diskusního panelu.
Konference představí téma ze všech úhlů pohledu, včetně otázky financování a možnosti získání prostředků z dotačních programů. Zástupci dotčených ministerstev (MMR, MŽP, MZe) vysvětlí dotační mechanismus včetně primárních adresátů. Zajímavé bude také vyčíslení sumy finančních prostředků, kterými disponují jednotlivá ministerstva, a celkové ročně rozdělované částky.
Podrobný program.
Registrace
tisková zpráva
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…
Máš nějaké info o ceně? Jak taková věc vychází?
Určitě souhlasím! Sklo obecně působí velmi elegantně a když se k tomu přidá podsvícení a digitální potisk, vzniká z toho…
Podsvětlená stěna z digitálně potištěného skla působí opravdu stylově a dodává prostoru jedinečnou atmosféru. Takové inovace posouvají standardy v oblasti…
Zajímavé řešení, které ukazuje, že sklo už dávno není jen o průhlednosti. Digitální potisk v kombinaci s podsvícením působí velmi…