Konference o politikách architektury

17. — 18. dubna 2009
KCP Praha

V rámci předsednictví EU bude konference o politikách architektury
Představovat politiku architektury jako užitečný nástroj veřejné správy i jako osvětu mezi běžnými uživateli a zadavateli staveb bude mezinárodní konference, která se v dubnu uskuteční v Praze v rámci českého předsednictví EU. Politikou architektury se evropské země snaží budovat společenské povědomí o kvalitě architektury, jejím významu pro životní prostředí i třeba trvale udržitelný rozvoj. V ČR politika architektury zatím chybí.

Konferenci pořádá Česká komora architektů (ČKA) a ministerstvo pro místní rozvoj. Mnoho členských zemí EU má své politiky architektury schváleny. I ČKA takový dokument zpracovala, hotový byl už počátkem tohoto roku.

„Předala ho ministerstvu pro místní rozvoj, které v současné době nepovažuje za strategické předkládat návrh vládě. Naopak se domnívá, stejně jako ČKA, že v době předsednictví ČR EU bude tato tematika aktuálnější. A konference schválení ještě podpoří,“ řekla dnes ČTK mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

Vznik dokumentu Politika architektury není stanoven zákonem, půjde tedy jen o jakési doporučení. Nejde přitom jen o to, aby se lidé cítili lépe – výstavba a údržba patří mezi hlavní spotřebitele energie a významné znečišťovatele životního prostředí. Budovy v EU spotřebovávají přibližně 40 procent veškeré energie a mají stejný podíl na produkci veškerých odpadů. Proto chce koncepce politiky architektury apelovat i na kvalitu architektury ve smyslu snahy o úspory zdrojů energie a zdokonalování dnešních postupů a technologií.

O potřebě kvalitní architektury se v ČR hovoří vždy až na základě příkladů opačných – často diskutovaným je fenomén nových příměstských kolonií rodinných domů. Debatu o architektuře v souvislosti s veřejnými rozpočty zase vyvolal návrh nové budovy Národní knihovny. Začalo se volat právě po větší zodpovědnosti politiků a státních úředníků především za kvalitní životní prostředí, jehož součástí architektura je – v podobě kulturního dědictví, ale i staveb teprve vznikajících.

Zdroj: Zpráva ČTK, 20.11.2008

Doplněno Stavbaweb:

Politika architektury ČR:
(zdroj: ČKA)
Představenstvo České komory architektů schválilo v roce 2007 návrh dokumentu „Program státní politiky architektury“ a doporučilo jej k dalšímu projednávání s orgány veřejné správy. Návrh byl na základě obdobných aktivit jiných členských států EU zpracován pro potřeby Ministerstva pro místní rozvoj Kanceláří ČKA a ad hoc jmenovanou pracovní skupinou. Po meziresortním projednání bude navrhovaný dokument předložen Vládě ČR jako vládní program politiky v oblasti architektury resp. vystavěného prostředí a bude moci být využíván k činnosti veřejné správy.

Za hlavní dva úkoly (cíle) si program klade podporu rozvoje kvalitní architektury v městském i venkovském prostředí a zvyšování povědomí občanů o významu architektury pro kvalitu života a životního prostředí. Plnění těchto úkolů by se mělo dlouhodobě odvíjet působením veřejné správy ve třech oblastech: v oblasti výchovy, zejména prostřednictvím předškolního a školního vzdělávání, v oblasti veřejné výstavby jako vzoru pro společnost a obecnou podporou aktivit směřujících k naplňování obou hlavních úkolů.Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*