Konference o realitním trhu

Kostrounová z ČSOB: Banky nebrání developerům ve zlevňování bytů

Banky se nebrání tomu, aby developerské firmy, kterým půjčily peníze, snížily ceny nabízených bytů. Výsledkem však musí být, aby realitní společnosti splatily úvěry, které od bank na novou výstavbu dostaly. Na konferenci o realitním trhu to dnes řekla Lenka Kostrounová z ČSOB. Reagovala tak na otázku, jestli snížení cen nových bytů nebrání právě banky.

„Pokud snížení cen vede k tomu, že úvěr dostaneme nazpět, tak se tomu nebráníme,“ řekla bankéřka.

Určité snížení cen bytů lze očekávat podle Martina Luxe ze Sociologického ústavu AV ČR. Tento vývoj by prý letos a v roce 2009 nastal i bez finanční krize kvůli loňské mimořádné poptávce, kterou způsobily především obavy z dopadů zvyšujících se sazeb daně z přidané hodnoty. „Rok 2007 byl skutečně vychýlený a naznačoval, že se ceny dostaly mírně nad rovnovážnou úroveň,“ poznamenal odborník.

Ceny bydlení podle Luxe rostly zejména kvůli zvyšujícím se maržím výrobců stavebnin a stavebních firem. Marže developerů se prý naopak snižovaly. „Výrobci stavebních materiálů vytvořili oligopolní seskupení,“ řekl odborník z AV ČR. Kvůli stavebnímu boomu měly developerské firmy v roce 2007 také problém najít pro výstavbu nových projektů stavební firmy. „Developeři se dostali do zajetí relativně malého počtu stavebních firem,“ podotkl Lux.

Peněžní ústavy nyní developerům ztížily přístup k úvěrům. Požadují od nich větší podíl vlastních zdrojů, stejně jako například větší množství předem prodaných nemovitostí. Podle analytika Ondřeje Novotného z poradenské společnosti King Sturge může tato situace pokračovat i v příštím roce.

Ceny nových bytů zatím v Česku oficiálně nesnížil žádný z hlavních developerů. Poskytují ale slevy v rámci různých akcí a nárazových prodejů.

Očekávat plošný pokles cen na tuzemském realitním trhu podle odborníků zatím příliš nelze. Zlevnění se však v příštím roce bude pravděpodobně týkat například bytů v panelových domech, jejichž ceny prý mohou klesnout až o 15 procent.

Zdroj: Zpráva ČTK 9.12.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*