Konference reSITE 2017:

Přes tisíc lidí přitáhla konference reSITE 2017 na téma In/visible City. Ve zcela plném Foru Karlín bylo k vidění úchvatné vystoupení Kazuyo Sejimy z tokijského studia SANAA, prakticky zaměřeného místostarosty Paříže Jeana-Louise Missiky i energií a vizemi sršícího Winyho Maase.

Ačkoli se šestý ročník reSITE týkal městské infrastruktury, nehovořilo se (jen) o betonu. Základem budoucí udržitelnosti je potřeba využívání dat, nových modelů partnerství mezi veřejným a privátním sektorem a zřetel na inovaci a takzvanou měkkou infrastrukturu – sociální vazby, lidský talent a kulturní přesahy. Opakovaně zazněl význam zelené infrastruktury, flexibilního navrhování, spojování různých funkcí nebo instantních dočasných řešení. To jsou možné efektivní recepty pro zlepšení kvality života. Takto se města stávají magnetická a živá.

Malé plánování s velkým dopadem
Emotivní zahajovací vystoupení Martina Barryho naznačilo, že šesté mezinárodní fórum reSITE a účast na něm je určitou formou generační výpovědi. „Nejde jen o to, že města musí být cool a udržitelná, ale hlavně pod kontrolou – a mít budoucnost pevně v rukou znamená plánovat infrastrukturu s myšlenkou na dvě generace po nás,“ rozvinul známé prohlášení Michaela Bloomberga.

Pravá ruka pařížské starostky Jean-Louis Missika doporučil na příkladu nejambicióznější urbanistické iniciativy počátku našeho století Réinventer Paris nechávat velkou část rozhodování na lokálních zastupitelstvech, neopomíjet význam projektů malého rozsahu a využívat vše, co napomáhá inovacím: postavit uživatele do středu dění anebo využívat dočasné instalace pro testování možností a potenciálu prostoru. A hlavně sdílet. „Sdílení dat o využívání energie, dopravě a pohybu je pro města otázkou života a smrti.“ Zástupce lisabonské radnice Rui Ramos-Pinto Coelho ukázal, jak stovky malých a drobných projektů, ale i eventů rozproudily život a investice v hlavním městě Portugalska a v důsledku svým skutečným pozitivním dopadem dalece přesáhly svůj prvotní záměr. Všemi vystoupeními se prolínal důraz na spolupráci a inovace. Soukromý, veřejný a občanský sektor se musí spojit a být připraveny na budoucí výzvy společně. Není jiná alternativa.

Inovace, flexibilita a polyfunkčnost
Nejočekávanější host Kazuyo Sejima z tokijského studia SANAA provedla návštěvníky svými nejposlednějšími realizacemi, pro něž není příliš přiléhavé používat slovo stavby, jako vzdělávací centrum Rolex nebo pobočka muzea Louvre v Lens. „Usilujeme o kontinuitu mezi parkem a jeho okolím. Tvoříme místa, kde se mohou lidé snadno setkávat a komunikovat. Snažíme se inovovat tak, že mísíme galerii s krajinou,“ sdělila.

Expertka na infrastrukturní stavby Caroline Bos doslova mluvila o městech odolávajících budoucnosti (future-proof cities): je potřeba projektovat flexibilně a adaptabilně. Ve městech s dobrým systémem obchvatů je možné spoustu staré přebytečné infrastrukturní sítě přetvořit v zelená prostranství anebo na nich vybudovat rezidenční čtvrti.

Lidé (a architekti), sněte!
Nizozemská hvězda Winy Maas ve své vizuálně opulentní přednášce podtrhnul širší kontext plánování a význam propojení, fyzického i přeneseného. „Nepřemýšlejte v kategorii bloků a budov. Uvažujte perspektivou propojenosti.“ I zdánlivě podružný prvek jako nové schodiště může mít obrovský aktivizační efekt, který si ani neumíme představit, dokud se to nestane. „Jako architekti nemůžeme stát stranou od politiky. Politika je tím, co vytváří města, a musíme se v tom angažovat.“ Městská politika je nástrojem nové demokracie a měla by nám umožnit realizovat to, o čem sníme. „Snít je extrémně důležité, protože něco fyzicky postavit trvá 5 i 7 let.“ Host závěrečného odpoledne, intelektuál a světoznámý urbanista Teddy Cruz, přímo volal po potřebě přehodnotit způsob řízení měst na inkluzivní.

Plánovala se nová čtvrť Smíchov City, sestrojoval domácí spektrometr měřící čistotu ovzduší ve městě nebo se bojovalo za rozvoj vodní dopravy
V rámci 11 workshopů, které zapojily účastníky přímo do dění ve městě, se sešla skupina největších pražských developerů se světovými urbanisty Caroline Bos, Winy Maasem nebo Markem Johnsonem, se zástupci Prahy a Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, aby naplánovali strategii dalšího postupu v plánování nového Smíchov City. Další workshopy učily obyvatele, jak zjišťovat pomocí na místě sestrojených přístrojů kvalitu ovzduší ve městě, jak zorganizovat aktivistickou akci na podporu vodní dopravy v Praze, pomocí jakých nástrojů se lépe vyznat v otevřených městských datech nebo jak reportovat mobilními aplikacemi o aktuálních problémech ve městě.

Historie i inovace pod povrchem Prahy
Vedle konference proběhly téměř dvě desítky vyprodaných prohlídek infrastruktury Prahy, od komentované prohlídky správy vody, spalovny odpadu a skladu městského mobiliáře, přes návštěvu depa metra až po procházku pod osvětlením historického centra s Leni Schwendinger, jež představila svůj koncept NightSeeingTM. reSITE také uspořádal svou „neviditelnou“ párty ve vinném baru Bokovka. Doprovodných akcí se dohromady účastnilo okolo 1000 lidí. Na párty také proběhla úspěšná charitativní dražba neónové plastiky Invisible Heart od Studia Najbrt.

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*