Kongresové centrum Praha slaví 40 let

Kongresové centrum Praha oslaví 40. výročí svého slavnostního otevření, ke kterému došlo 2. dubna 1981. Nový monumentální Palác kultury si tehdy přišlo prohlédnout 110 000 návštěvníků. Právě oslovení široké veřejnosti se chce Kongresové centrum Praha (KCP) více věnovat i v budoucnu. Divadelní a hudební představení, komentované prohlídky, výstavy a open-air akce pro širokou veřejnost – to vše se plánuje v rámci iniciativ KCP Art a Art District Vyšehrad. Kongresové aktivity zase obohatí nový koncept hybridních konferencí a zelených kongresů.

Dnešní Kongresové centrum Praha představuje moderní multifunkční prostor, který pravidelně hostí významné mezinárodní odborné konference, kulturní představení a výstavy. Nebýt koronavirové pandemie, KCP by do další etapy vstupovalo s rekordními ekonomickými výsledky a návštěvnickými statistikami. K nim velkou měrou přispíval i vlastní hotel Holiday Inn Prague Congress Centre, jinak také první designový hotel v Praze, který v dubnu oslaví 20 let od svého otevření.

Od léta více kultury, blíže komunitě
Kulturní a společenské akce byly vždy důležitým pilířem aktivit Paláce kultury. Právě na tuto tradici chce KCP navázat a budovu ještě více otevřít veřejnosti. Pod novou značkou KCP Art postupně představuje aktivity zaměřené na rozvoj kulturního a společenského života. 

Nejbližší akcí KCP Art bude velká retrospektivní výstava k oslavě 40. výročí KCP, která bude probíhat v prostorách centra od července až do září letošního roku. V rámci oslav KCP plánuje uspořádat dvoutýdenní open air festival Divadelní léto. Na Severní terase centra budou od 13. do 31. července probíhat divadelní představení a koncerty. Na své si přijdou příznivci činohry, muzikálu, vážné i populární hudby.

S ohledem na současnou složitou situaci zatím nelze zveřejnit konkrétní program, plány KCP však mimo jiné zahrnují i veřejné prohlídky více než 200 uměleckých děl vystavených v interiérech budovy včetně originálních skleněných plastik a svítidel. 

K oživení exteriérů a okolních teras kongresového centra by měla přispět platforma Art District Vyšehrad. Ta bude podporovat spolupráci firem, kulturních a vzdělávacích institucí působcích v okolí Vyšehradu s cílem obohatit komunitní život v této části Prahy.  

„Věříme, že KCP Art i Art District Vyšehrad nám pomohou vrátit do KCP ducha paláce kultury. Díky komerčním a kongresovým aktivitám se nám podařilo KCP postupně přeměnit v moderní a ekonomicky stabilní subjekt, ale tato unikátní budova by měla především sloužit lidem a přinášet jim radost a kulturní obohacení,“ komentuje Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP. „Těšíme se, že jakmile to dovolí epidemiologická situace, otevřeme dveře kultuře, obyvatelům Prahy i turistům, a necháme je nahlédnout do našich jedinečných interiérů.“

Unikátní řešení tehdy i dnes
Už v době otevření byl neofunkcionalistický Palác kultury jedním z největších a nejmodernějších společenských center Evropy. Originální technické řešení zahrnuje například pohyblivý strop v hlavním kongresovém sálu nebo systém vzduchotechniky, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu individuálně pro každého sedícího diváka. 

K původním a dodnes plně funkčním technickým „vychytávkám“ přibyla v roce 2016 kompletní energetická modernizace, která přinesla 30% snížení spotřeby energií v celé objektu. Ten nyní využívá obnovitelné zdroje, odpadní teplo i vzduch a plánuje další opatření s cílem maximální úspory energie a snížení emisí. 

Poslední technologickou novinkou jsou tzv. hybridní kongresy. Pandemie koronaviru výrazně zvedla zájem o online řešení odborných a firemních akcí, nicméně v průběhu roku 2020 se rovněž ukázalo, že osobní setkání je v mnoha případech nenahraditelné. KCP proto vytvořilo virtuální studio s obří LED stěnou, které umožňuje živé propojení moderátorů a mluvčích přímo v sále s hosty připojenými online. 

Budova, kterou šly moderní české dějiny…
Velikost a monumentalita budovy pražského kongresového centra vždy budila vášně mezi veřejností i odborníky. Na druhé straně právě tyto vlastnosti ji předurčily k tomu, aby hostila významné dějinné události a světové osobnosti.

Osmdesátá léta jsou spojována především s četnými komunistickými sjezdy a hosty jako L. I. Brežněv nebo Kim Ir-sen. V roce 1984 narušil stranickou pohodu Elton John svým prvním pražským koncertem. V roce 1987 zde vystoupil M. Gorbačov a už na konci roku 1989 tu jednali čelní představitelé KSČ se zástupci Občanského fóra o podobě první svobodné polistopadové vlády. Devadesátá léta byla především ve znamení koncertů světových hvězd a tříletého reprízování legendárního muzikálu Dracula, který zde vidělo 1,2 milionu diváků. Už v roce 2000 hostilo Kongresové centrum Praha výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, následované summitem NATO (2002) a zasedáním Rady EU (2009). V tomto roce se v Jižním salonku KCP také setkal Barack Obama s Václavem Havlem. V roce 2011 navštívil kongresové centrum dalajlama, který zde přednášel již několikrát a pokaždé bylo vyprodáno. 

Z celé řady vědeckých a odborných kongresů stojí za zmínku například konference Organizace spojených národů o bydlení a udržitelném rozvoji měst v roce 2016, výroční zasedání Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu v roce 2017. 

…a kde zrušili planetu Pluto
V roce 2006 se právě v Kongresovém centru Praha konalo valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Dva a půl tisíce vědců z celého světa na této akci odhlasovalo degradaci tehdejší planety Pluto a její vyloučení z planet sluneční soustavy.

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*