Kongresové centrum Zlín

Autorkou stavby je Eva Jiřičná.
V sobotu 2. října a v pondělí 4. října 2010 se uskuteční dny otevřených dveří v Kongresovém centru Zlín .
Zlín 29. září (ČTK) –
Ve Zlíně se ve středu slavnostně otevřela budova Kongresového centra, jehož autorkou je architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Stavba objektu přišla na 636 milionů korun. V budově ve středu města najde nové sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů a město ji chce využívat pro pořádání kulturních nebo společenských akcí.

Centrum ve Zlíně postupně vznikalo od roku 2006, jeho investorem byl zlínský magistrát. Večer u budovy manifestovala necelá stovka lidí proti údajně nerozumným investicím radnice.

Kongresové centrum tvoří společný komplex se sousedním Univerzitním centrem otevřeným už před více než dvěma lety. O tom, že na místě někdejších Masarykových škol mají budovy vzniknout, se rozhodlo v roce 2003.

"Mám radost z toho, že jsme neucouvli z toho projektu, i když ta cesta byla dlouhá sedm let. Sedm roků trvalo, než jsme se dostali do této podoby," řekla dnes novinářům primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS). V centru města dlouho stála jen rozestavěná spodní část objektu s inženýrskými sítěmi. Na jeho dostavbu získalo město stamilionovou dotaci z evropských zdrojů. Samo zaplatilo 160 milionů. Na stavbu přispěl i stát.

Kromě koncertů vážné a populární hudby by mělo centrum sloužit i k pořádání plesů nebo obchodních a kongresových akcí. "Od začátku bylo jasné, že ta budova musí být polyfunkční. Že není možno postavit jenom čistě koncertní sál, protože to by bylo málo pro Zlín," doplnila Ondrová.

Stěžejní částí Kongresového centra tvoří velký sál pro více než 830 diváků či posluchačů určený k pořádání největších akcí. Nachází se v ní ale i menší sál s kapacitou asi 90 lidí, šest salonků a restaurace.Veřejnost bude mít příležitost si centrum prohlédnout v několika termínech na začátku října. Budovu ještě čeká dovybavení interiérů a další dokončovací práce. Její zprovoznění se plánuje na začátek příštího roku. "Musíme vejít ve známost. To znamená, že budeme klást velký důraz na to, abychom se co nejlépe zpropagovali a oslovili co nejvíce subjektů, aby si u nás najímaly naše služby," řekl vedoucí centra Karel Adamík.

Stavba Kongresového centra se před komunálními volbami stala tématem kritiky některých stran vůči současnému vedení radnice. Ta některá vyjádření zveřejněná v médiích následně dementovala.

Hnutí nestraníků s názvem M.O.R. – za Morální Očistu Radnice dnes v souvislosti s otevřením centra uspořádalo manifestaci proti nerozumným investicím Zlína. Necelá stovka převážně mladých lidí se sešla kolem 18:00 a s transparenty s texty například "KUC = drahý špás", "Investuj lépe, Zlíne," nebo "Politika není byznys" několikrát obešla parčík naproti otevírané budovy. Po zhruba hodině se manifestující rozešli.

Podle Evy Štauderové, která za hnutí do zlínského zastupitelstva kandiduje jako číslo jedna, nebyla akce zaměřena proti konkrétní stavbě, ale obecně proti nerozumným investicím. "Kongresové centrum vnímáme jako příliš nákladnou a megalomanskou stavbu, která možná byla postavena na úkor několika malých jednotlivých akcí, které díky ní budou muset být asi odloženy," řekla Štauderová ČTK a Právu. Dodala, že město mělo peníze raději investovat do zlepšení běžného života občanů.

Jiřičná bývala v 70. letech partnerkou architeta Jana Kaplického, který loni v lednu zemřel. Letos v létě začala pracovat na přípravě stavby koncertní síně, takzvaného Rejnoka, kterou Kaplický navrhl pro České Budějovice.Související články:
Kongresové a univerzitní centrum ve Zlíně

Kongresové centrum Zlín – oficiální stránky KCZ

Doplněno Stavbaweb:
Dny otevřených dveří v Kongresovém centru Zlín se uskuteční v sobotu 2. října a v pondělí 4. října 2010. V rámci organizovaných prohlídek si veřejnost může prohlédnout prostory kongresového centra, ale také fotografie a filmové záběry z realizace stavby.

Provádět se bude ve 25 členných skupinách. Přednost budou mít zájemci, kteří si prohlídku do konce září rezervují emailem na adrese prohlidkyKCZ@seznam.cz.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*