Konior Studio: Vědecké a hudebně vzdělávací centrum „Symfonia“

Katovická hudební akademie byla vyhlášena nejlepší realizovanou stavbou v Polsku v roce 2007. Cenu udělila Asociace polských architektů (SARP).

Architekti: Konior Studio
Místo: Katovice, Polsko
Hlavní architekti projektu: Tomasz M. Konior, A. Krzysztof Barysz, Andrzej Witkowski, Aleksander Nowacki
Spolupráce: Ewa Nowacka, Joanna KorczynÌ?ska, Marek Koryczan, Maciej Strączek, Wojciech Czapnik, Grzegorz Kasza, Danuta Pękała, Anna Zawiła, Piotr Zowada, Maciej Niewiadomski, Marcin Jurkiewicz
Realizace: 2007
Foto: archiv Konior StudiaPo rozšíření, realzovaném v letech 2005–2007, tvoří Hudební akademie ve svém konečném tvaru nový fragment husté městské struktury. Nová budova sestává ze dvou bloků, kde se nalézá správa školy a knihovna, a z koncertního sálu. Architektura budovy tvořivě rozvíjí jazyk historické budovy Akademie, navazuje na ni vnějšími rozměry v severojižní ose. Jižní hrana nové budovy je v linii s výukovou budovou v komplexu Akademie.Urbanistická koncepce vyústila do vytvoření dvou prostorů:
– otevřeného, který formuje nádvoří u rektorátu;
– uzavřeného proskleného atria s foyer a dvoranou.Dvě vnitřní osy propojují tyto funkce:
–  rektorát – správu – akademický senát;
–  koncerní sál – foyer – neveřejné místnosti.Do dvou částí Akademie vedou dva nové vstupy:
–  komorní ke každodenním činnostem (na západní straně);
–  slavnostní do sálu a foyer (na východní straně).

â?¨
Hlavní hala â?¨
Vnitřní hala s foyer je prostorem, kde se koncentrují hlavní funkce. tato hala je jedním z prvních zastřešených veřejných prostranství v Katovicích. Je to multifunkční prostor s možností flexibilního uspořádání a jeho jednotlivé části mohou fungovat jako lobby, malá posluchárna nebo výstavní prostor. Hala je po celý rok přístupná veřejnosti.


  â?¨
Koncertní sál â?¨
Hlavní myšlenkou sálu bylo, že by měl být přestavitelný pro různé druhy koncertů i operních představení, od velmi hlasitých (např. varhanní hudba) po intimní atmosféru komorních koncertů. Proto jsme sál navrhli jako „dvouvrstvý“, obklopený dozvukovým prostorem, který v případě potřeby může být spojen s hlavním sálem díky přestavitelným posuvným panelům.  Je to první takto pojatý sál v Polsku.â?¨
Další funkce â?¨
V komplexu jsou nyní i funkce, které Akademii dosud chyběly: knihovna, posluchárny, nahrávací studio, kanceláře správy, šatny, konferenční místnost, pokoje pro hosty a podzemní parkoviště.

pohled východ


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*