Konverze bývalé konírny na multifunkční sál

(ČTK) – Bývalá konírna v areálu Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře by se měla přeměnit na multifunkční sál, v němž budou pořádány kongresy a kulturní představení. Kapacita může být téměř 800 míst, z toho polovina by měla být k sezení. Pokud půjde vše hladce a podaří se zajistit peníze, mohlo by se stavět v příštím roce, řekla ČTK ředitelka galerie Jana Šorfová.

V minulosti budova sloužila jako jízdárna pro rakouské oficíry, dnes v ní návštěvníci parkují. Podle Šorfové je přitom v areálu míst k parkování dostatek. Nová navíc vzniknou v jiné části parku, takže se celková kapacita měnit nebude.

Podle radního pro kulturu Karla Horčičky (ČSSD) by náklady na přestavbu mohly být kolem 20 milionů korun. V areálu a jeho okolí podle něj podobně velký prostor chybí. „Máme analýzy, že o to zájem je,“ uvedl.

Sál podle Horčičky nebude využívat jen kraj, ale bude se i pronajímat, takže by to byl nový zdroj příjmů pro galerii. Šorfová poukázala i na to, že v létě se při nepříznivém počasí budou moci dovnitř přesunout operní představení pořádaná pod širým nebem a nebude nutné je rušit.

Galerie Středočeského kraje sídlí v bývalé jezuitské koleji. Zaměřuje se na výtvarné umění 20. a 21. století. Vedle stálých sbírek organizuje řadu výstav a doprovodných programů.     

Doplněno Stavbaweb:
Bývalý prostor tzv. Jízdárny, kde se za c. k. Rakouska – Uherska proháněli vojáci na koních promění v multifukční prostor pro pořádání kulturních akcí pro veřejnost. Dnes tento objekt spravovaný Galerií Středočeského kraje /GASK/ slouží jako kryté parkoviště. Stávající hala je obdélného půdorysu vnějších rozměrů 36,5 x 19,3m, objekt je jednopodlažní, nepodsklepený a slouží pro parkování osobních vozidel.  V objektu je zřízeno 22 parkovacích míst. Novým užitím tohoto prostoru má být vybudování multifunkčního sálu, kongresového centra pro pořádání konferencí, sjezdů, koncertů, divadelních představení, presentace firem i jejich výrobků a dalších akcí. Parkovací místa pro návštěvníky zůstanou zachována v jiné venkovní části objektu GASK.

Autorem projektu je Atelier M1 architekt s.r.o., arch. Jan Hájek. Ten nové využití prostoru koncipuje jako univerzální, tj. s únosnou těžkou vodorovnou podlahou. Tento základní prostor lze dále modifikovat přidáváním skladebných technických prvků, přeměňujících prostor podle typu produkce /divadlo, konference, koncert apod./ Například tak lze vytvořit sklonité hlediště nebo jeviště v různých pozicích a velikostech, dle zvolených modulů. Jeviště i hlediště bude mobilní a zásuvné. Po zasunutí může být vytvořena plocha pro tematické výstavy velkoformátových objektů, pro pořádání koncertů na stání, nebo prezentace nových osobních automobilů.

Sál bude také využíván jako prostor, kdy při nepříznivém počasí se bude moci dovnitř přesunout představení pořádané pod širým nebem a nebude nutné je rušit. Přestavovat by se mohlo začít na přelomu roku 2018/2019.

Kapacity univerzální haly pro jednotlivé způsoby využití:
Celková podlažní plocha: 700 m2
Výstavní plocha: 500 m2
Kapacita diváků při uspořádání konferenčního sezení: 400 míst
Kapacita diváků při uspořádání divadelního představení: 250 míst
Kapacita diváků při uspořádání koncertu pro stání: 800 míst
Doba realizace: 7 měsíců             

www.gask.cz
Historie Jezuitské koleje (GASK)
www.facebook.com/galerie.GASK
                                  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*