Konverze Městských lázní Liberec na výstavní centrum

(ČTK) – Oblastní galerie v Liberci by se měla do roka přestěhovat do bývalých městských lázní v Liberci. Rekonstrukce a dostavba objektu na galerii finišuje, Liberecký kraj už vypsal soutěž na vybavení interiérů. Zakázka za 23,66 milionu korun je rozdělena do sedmi částí, zájemce si může zvolit jednu, ale i všechny. ČTK to dnes zjistila ve věstníku veřejných zakázek. Samostatnými výběrovými řízeními se budou později vybírat počítače, elektronika a interaktivní prvky do expozic za dalších deset milionů korun.
Projekt "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" zpracoval architektonický ateliér SIAL (doplněno Stavbaweb).Liberecká galerie má pátou nejrozsáhlejší sbírku v zemi, uložena je ale v nevyhovujících podmínkách. Galerie sídlí v novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem. Stavebně historický průzkum před lety ukázal, že je budova v havarijním stavu. Stavba je napadená dřevomorkou a červotočem. Narušená je i nosná stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem, nad níž je umístěna část vzácného archivu. Stěhováním získá galerie lepší podmínky pro expozice i depozitář. "Budeme mít minimálně dvakrát větší prostory," uvedl ředitel galerie Jan Randáček. V lázních by se měla otevřít už v únoru 2014.

Rekonstrukci městských lázní na galerijní objekt financuje město Liberec, které na nákladnou opravu za zhruba 380 milionů korun získalo dotaci z Regionálního operačního programu. Ta pokryje 85 procent nákladů, o zbylých 15 procent se podělí město a Liberecký kraj jako zřizovatel Oblastní galerie. Ten už na opravu přispěl 15 miliony korun a dalších 2,5 milionu přidal na úpravy interiérů. Bezmála 13 milionů korun bude muset kraj ještě doplatit městu na spolufinancování. "Na devět milionů korun se odhadují náklady na stěhování sbírek, instalaci expozic a služby," řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Hana Maierová.

Liberecké městské lázně patří ve městě k nejcennějším památkám. Postaveny byly v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Rekonstrukce památky patří ke kontroverzním zakázkám, podle radniční opozice je o 50 milionů korun předražená, prověřuje ji proto poskytovatel dotace. Dokončena měla být podle původních plánů už v březnu letošního roku, kolaudace ale bude zřejmě až v červenci. "Práce se o tři měsíce protáhly kvůli problémům kolem soutěže na dodavatele energií pro lázně a nedaleký plavecký bazén, kvůli tomu se zpozdila výstavba kotelny," řekl ČTK vedoucí městského odboru strategického rozvoje Michal Vereščák.Doplněno Stavbaweb:
Konverze Městských lázní Liberec na výstavní centrum
Stavba, která původně vznikla k oslavě 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. (výstavba proběhla v letech 1901 až 1902) sloužila dlouhá léta jako jakási „obecní umývárna“. Využívali ji obyvatelé Liberce a širokého okolí jako místo osobní hygieny. Movitější občané zároveň mohli využít služeb, jako bylo kadeřnictví, holičství, prádelna nebo mandl. Se zvyšujícím se standardem v domácnostech se postupně z objektu staly relaxační lázně, následně klasický bazén. Roku 1984 přestaly sloužit svému účelu a staly se centrem komunálních služeb.  Po roce 1990 se dostaly do soukromých rukou a od té doby chátraly. V roce 2005 se Statutární město Liberec rozhodlo objekt v dražbě odkoupit (za 9 mil.), objekt Městských lázní Liberec se stal majetkem města. Od té doby hledalo město jejich využití a zároveň pracovalo na jejich záchraně. Projekt „Dům zdraví“ nedosáhl na evropské dotace, které jsou pro rekonstrukci objektu zásadní. Na počátku roku 2009 byly zároveň ukončeny diskuse s izraelským investorem. Následně byl projekt Konverze Městských lázní Liberec na výstavní centrum navržen jako součást II. výzvy IPRM Lidové sady a posléze schválen radou města.
(zdroj: Liberec)

Podrobné informace o projektu "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" – Liberecké galerie v lázních včetně výkresové dokumentace naleznete zde.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*