Konverze výrobny uzenin

Příběh domu
Výrobní objekt věhlasného nuselského řezníka Augustina Šebka, jehož bratrancem byl Big Joe z Nuslí – Josef Šmejkal, zápasnický mistr Evropy, který přepral holýma rukama býka, vařil pivo v Mnichovicích a zvítězil nad Gustavem Frištenským. Vždy nás překvapí, co zapomenutých příběhů se dá dohledat v ruinách domů, jenž často stojí mimo centrum našeho zájmu. Tři činžovní domy postavené na počátku 20. století patřily původně jedné rodině a k nim byla v roce 1926 ve dvoře dostavěna velkovýrobna, která zásobovala uzeninami nejen vlastní obchůdek, ale i široké okolí. Postupem času, jak se majetky dědily, zestátňovaly a privatizovaly, tak se z bývalého uzenářského impéria stal jeden z mnoha „obyčejných“ dvorních objektů. Místo s atmosférou a téměř dvacetimetrovým komínem. 

Naší snahou bylo očistit dům od nevhodných stavebních úprav a zachovat nejen jeho industriální charakter, atmosféru místa, i jeho příběh. Tvar domu se zásadně nemění, až na nově provedené okenní otvory a světlíky, které dovnitř přivádí více světla. Objemové změny spočívají pouze v lehké přístavbě ve 2NP „za komínem“ a zvětšením technické místnosti ve 3 NP. Nově je možné vstoupit do komína a nasát vůni uzeného. Všechna podlaží jsou propojena výtahem.
Dispozice a vnitřní uspořádání byly upraveny, aby vyhovovaly novému provozu. Asi největším zásahem je přesun schodiště propojujícího 1 NP a 1 PP do středu dispozice, aby navazovalo na výtah a hlavní vstup na úrovni 1 NP. Do 2 NP je zachován samostatný vstup po exteriérovém schodišti, přes terasu. Náladu výrobny uzenin dokreslují všudypřítomné dlaždičky modré barvy.

Autorská zpráva
Foto: Andrea Thiel Lhotáková


 

Autor: Atelier Hoffman – Ing. arch. Patrik Hoffman; spoluautoři Ing. arch. Pavla Krásová, Ing. arch. Peter Panulin
Zastavěná plocha: 305 m2
Užitná plocha: 440 m2
Obestavěný prostor: 2380 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*