Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum Barrandov

(ČTK) – Na pražském Barrandově by měl do dvou let vyrůst nový kostel s komunitním centrem. Základní kámen nového kostela Krista Spasitele požehná 1. listopadu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V Praze nový kostel nebyl postaven více než deset let. Ten barrandovský podle pražského arcibiskupství vzniká kvůli rostoucímu zájmu obyvatel Barrandova o aktivity tamní farnosti. V hlavním městě se další kostel s komunitním centrem připravuje na sídlišti Černý Most, řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Farnost Praha Hlubočepy má své sídlo u kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. S rostoucím zájmem obyvatel o aktivity farnosti však přestal kostelík stačit a vznikl nápad na stavbu nového s dostatečnou kapacitou. Volba padla na místo, kde farnost dříve provozovala Misijní středisko – mezi ulicemi Grussova, Lamačova a Gabinova.

Komise zástupců farnosti a odborníků vybrala na jaře roku 2013 projekt Ateliéru Žiška. Hlavním účelem je vybudovat sakrální prostor, ale stavba má mít i společenské využití. Interiéru kostela bude dominovat skleněný kříž se sochou Krista Spasitele z běleného lipového dřeva a kruhová kaple se svatostánkem. Po vyschnutí stavby se na kůr instalují nové varhany. Autory liturgických prvků jako jsou oltář, svatostánek či křtitelnice jsou Stanislav Kolíbal a Petr Váňa.

V přízemí bude kavárna obrácená k dětskému hřišti, v suterénu s prosklenou stěnou komunitní centrum s klubovnami pro setkávání matek s dětmi, pro aktivity mládeže, skautů a seniorů. Společenský sál bude sloužit pro přednášky, komorní koncerty, tanec či jako filmový klub.

Stavba má územní rozhodnutí z roku 2015 a pravomocné stavební povolení je z roku 2017, generálním dodavatelem se letos stal Metrostav. Energii by mělo dodávat ekologické tepelné čerpadlo, pro které už byl proveden zkušební vrt. Vykácené dřeviny nahradí nové stromy. Pro stavební firmu bude platit zákaz práce o nedělích a během církevních a státních svátků.

Na kostel se skládají soukromí dárci, třetinu nákladů uhradí pražské arcibiskupství. Na transparentním účtu je zatím asi 63 milionů korun.

V Praze byl prvním kostelem postaveným po roce 1989 kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích vysvěcený v roce 1994. Nejmladší v Praze je Komunitní centrum s kostelem Matky Terezy na Jižním Městě, otevřené v roce 2007. Podobné, ale menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích. Již léta se plánuje kostel a komunitní centrum na východním sídlišti Černý Most, ale v jeho případě nejsou vyřešeny všechny problémy s územní přípravou, uvedl Zeman.

Zatímco centrum Prahy je za svou mnohasetletou historii kostely protkáno a obyvatel v něm nepřibývá, městské periferie obývají desetitisíce lidí, ale při vzniku sídlišť se s ohledem na tehdejší dobu se sakrálními prostory nepočítalo.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2012 byli vyzváni architekti, aby předložili své nabídky a návrhy. Komise zástupců farnosti a odborníků jmenovaných Arcibiskupstvím pražským vybrala na jaře roku 2013 projekt ATELIERU Žiška, který nejlépe vystihl záměr: postavit moderní, snadno rozpoznatelný kostel na okraji sídliště a racionálně do něj včlenit všechny požadované funkce.
V letech 2013–2014 začaly přípravy projektu pro povolení stavby. Územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2015 a pravomocné stavební povolení je z roku 2017.
Zároveň v tomto období probíhal výběr výtvarníků, kterého se opět zúčastnila celá řada předních sochařů a malířů doporučených farníky, zástupci arcibiskupství a autory stavby. Po mnoha diskuzích nad zajímavými návrhy byli za autory liturgických prvků (zejména oltář, svatostánek, křtitelnice atd.) vybráni prof. Stanislav Kolíbal a ak. sochař Petr Váňa. Z původní výtvarné ideje architektů zůstal v interiéru zachován skleněný kříž (na němž bude socha Krista Spasitele z běleného lipového dřeva), v presbyteriu kruhová kaple se svatostánkem a na kůru varhany – které se budou instalovat až dodatečně, po dostatečném vyschnutí stavby.
Na místě samotném mezitím proběhlo několik podrobných průzkumů (dendrologický, geologický, hydrologický…) a byl proveden zkušební vrt, který bude využit jako zdroj geotermální energie pro ekologické tepelné čerpadlo. Vykácely se dřeviny, které po ukončení stavby nahradí nové a zdravé stromy. V roce 2018 došlo k výběru generálního dodavatele, kterým se stala společnost METROSTAV a. s.
Od čtvrtka 25. 10. 2018 bude zařizováno staveniště.
Dne 1. 11. 2018 v 16.00 hod. bude na staveništi požehnán základní kámen kardinálem Dominikem Dukou. Tím bude stavba slavnostně zahájena.
Více ZDE.

Projekt na stránkách autorů


Souvisejíc články:
Na pražském Barrandově se v roce 2014 začne stavět nový kostel  17.6.2013

Beseda s architekty o plánovaném kostele:
Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Dobrý den
  vzhledem k mohutnému schodišti – prosím jak je řešen přístup
  a) vozíčkářů
  b) lidí s pohybovými vadami (ne na vozíku) kterým je schodiště vysoké
  c) kočárků
  Nejde o zcela stejné skupiny obyvatel. Děkuji vám

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*