Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Herz-Jesu-Kirche ) v Mnichově

Katolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Mnichově-Neuhausenu, Romanstrasse 6, byl vystavěn v letech 1997–2000 podle plánů mnichovského architektonického studia Allmann Sattler Wappner. Při své cestě do Mnichova stavbu vyfotografoval a stavbawebu nabídl Ondřej Mika.

 

Ze stránek architektů:
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně je otevřená, světlá a živá stavba. Skleněná fasáda obestírá vnitřní kostru z javorových lamel. Díky kontrastním vlastnostem materiálu těchto dvou objemů, kdy jeden je vsazen do druhého, pronikají do kostela různé barvy a různě intenzívní světlo. Uspořádání vertikálních lamel způsobuje postupné projasňování směrem k oltáři. Současně opakní zasklení brání vhledu do kostela zvenčí. Křížová cesta se zastaveními je zobrazena v prostoru mezi vnitřním objemem z lamel a vnější skleněnou slupkou. V hlavním průčelí budovy vynikají velké, sytě modré dveře, které se otevírají o zvláštních svátcích.
Klient: Erzbischöfliches Ordinariat München, Baureferat
Architekti soutěžního návrhu: Karin Hengher, Olga Ritter
Soutěž 1996: 1. cena
Architekti projektu: Karin Hengher (Project Manager), Michael Frank, Annette Gall, Susanne Rath
Spolupráce:
Krajinářská architektura: Realgrün Landschaftsarchitekten, Munich
Statika: A. Hagl GmbH, Munich
Fasáda: R + R Fuchs, Ingenieursgesellschaft für Fassadentechnik GmbH, München
TZB: HL Technik AG, Munich
Osvětlení: George Sexton Associates, Washington / USA
 
Celková plocha: 1450 m², celkový objem: 16 750 m³
Ocenění:
GE Edison Award of Excellence in Lighting Design 2000,
nominace na Evropskou cenu pro současnou architekturu / Mies van der Rohe Award 2001,
nominace na cenu BDA Bavaria 2001,
International Ligna plus Award 2001 / dřevěné architektura,
Lighting Design Award 2001,
Cena za německé ocelové konstrukce 2002 – čestné uznání
 
 
Historie (podle Wikipedie)
V roce kdy byl Neuhausen připojen k Mnichovu, byl vysvěcen tehdy nově zřízený kostel. Bývalý vesnický kostel, pojmenovaný po iroskotském misionáři Winthirovi (8. století), byl příliš malý pro enormně rostoucí počet obyvatel Neuhausenu. Novostavba kostela proto vznikla co nejrychleji, neboť pozemek byl darovaný a architekt Johann Marggraff mohl využít dřevěnou konstrukci bývalé auly VII. německých cvičebních slavností (Turnerfest) na Tereziánské louce.
Kostel nesl původně patrocinium Nanebevzetí Panny Marie (Mariä Himmelfahrt), v roce 1936 byl však přejmenován na Největějšího Srdce Páně. V roce 1944 kostel po bombardování spojenci vyhořel. Rekonstrukci farního kostela provedl v letech 1948-1951 architekt Friedrich Haindl. V roce 1953 byly do kostela osazeny varhany se 75 rejstříky. Tehdy se jednalo o druhé největší varhany v Mnichově. Současně byla založena dlouholetá tradice církevní hudby. Zápůjčkami, dotacemi a nákupy kostel přišel k bohaté sbírce nového a starého umění. Kostel však zcela zničil požár dne 26. 11. 1994. Dobročinná sbírka umožnila vystavět v letech 1997–2000 nový kostel.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*