Kostel podle návrhu architekta Davida Vávry bude možná stát v Třemošnici

Na nový kostel v Třemošnici se vybrala desetina peněz

Na nový katolický kostel v Třemošnici na Chrudimsku za 20 milionů korun už lidé přispěli desetinu peněz. Sbírka pokračuje, ale iniciátorka stavby Marie Pražanová se obává, že v době hospodářské krize bude těžké získat štědřejší dárce. O výstavbu kostela podle návrhu architekta Davida Vávry usilují lidé z města přibližně šest let, řekla ČTK Pražanová.

„Všechno máme přichystané, ale potřebujeme sehnat větší sponzory. S penězi od církve počítat nemůžeme,“ řekla Pražanová.

V Třemošnici žije asi 3000 obyvatel a dosud kostel nemá, je v nedalekých Běstvině a Ronově nad Doubravou, ale lidé by rádi měli vlastní. Dříve měli bohoslužby v kapli, kterou teď ale vlastní soukromník a nyní je veřejnosti nepřístupná, mše se proto přestěhovaly do jídelny domu s pečovatelskou službou.

Dotace na stavbu kostela iniciátoři dosud nezískali, kraj penězi nepřispěje, nejspíš nepřipadají v úvahu státní ani evropské dotace, řekla Renata Ulmanová, která má dotace na starosti.

„Vůbec jsme nenašli program, který by umožňoval získat dotaci na stavbu kostela. Stát dává spíš peníze na rekonstrukci starých památek,“ uvedla.

Krajský radní Miloslav Macela přiznává, že peníze bude těžké sehnat, ale určitě ne nemožné. Kapli si již před lety ze sbírek postavili lidé ve Studnici na Chrudimsku, poměrně úspěšní jsou v získávání peněz na kostel Církve bratrské v Litomyšli na Svitavsku, uvedl Macela.

„Za téhle situace to bude sice těžké, velké společnosti v době krize omezují marketing a charitu, ale řada charitativních zařízení si dokáže sehnat až polovinu příjmů od sponzorů. Zapojit by se mohli také poslanci, až bude porcování medvěda,“ řekl Macela.

Po dostavbě by se majitelem kostela měla stát římskokatolická církev. Pozemek za radnicí prodá za symbolickou korunu město. Kostel architekt Vávra navrhl jako moderní stavbu ve tvaru kříže obklopenou parkem stejného obrysu. Kostel by měl mít deset oken a hojně využije křesťanské symboliky.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.2.2009

Doplněno Stavabweb:

Více informací o projektu naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*