Kostel v Brně – Lesné je dokončen

Po více jak dvou letech končí stavební práce futuristického kostela blahoslavené Marie Restituty na brněnském sídlišti Lesná. Investora, místní Římskokatolickou farnost, vyšly na více než sto milionů korun.

„Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení šestnácti zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ říká Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla. Největší ze zvonů váží 236 kilogramů.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Jana Marka Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce.

„Délku výstavby významně ovlivnil termín dokončení projekčních prací a projednání mnoha detailů a návrhu konstrukčních prvků, se kterými se musel architekt vyrovnat. A následně přizpůsobit potřebám a představám uživatele,“
vysvětluje Jaromír Baláž s tím, že se bylo třeba vyrovnat  i s omezeným prostorem staveniště a příjezdem nadměrné stavební techniky. „Chtělo to prostě velkou dávku trpělivosti všech účastníků stavby, tedy i místních obyvatel, kterých se přirozeně dotýkala,“ dodává.

Vysvěcení kostela pro 400 věřících se očekává v květnu. Vytápěn je tepelným čerpadlem, přirozené prosvětlení zajišťuje kruhové pásové okno po celém obvodu. V podzemních garážích lze parkovat.

„Pevně věřím, že stavba po vysvěcení naplní všechny původní představy tvůrců návrhu a očekávání investora a stane se centrem zdejšího duchovního života,“ říká Jaromír Baláž.

Patronkou kostela se stala blahoslavená Marie Restituta narozená v Husovicích, dnes sousední brněnské městské části. Žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v říjnu 1943.
tisková zpráva
foto:  Swietelsky stavební s. r. o.
___

Nový kostel v Brně-Lesné je po stavební stránce dokončený
(ČTK) – Nový kostel na brněnském sídlišti Lesná je po stavební stránce až na detaily hotový. Stavební firma předala dílo investorovi, tedy římskokatolické farnosti, která dlouhodobě plánovala slavnostní otevření na 1. května letošního roku. Nadále s termínem počítá, bude ale záležet na vývoji situace kolem koronaviru. Aktuálně nelze pořádat akce pro větší počet lidí, včetně mší.

„Počítali jsme, že přijde třeba 1000 lidí. Chtěli jsme pozvat všechny dárce,“ řekl v úterý 18. března ČTK farář z Lesné Pavel Hověz. Náklady na stavební práce přesáhly 100 milionů korun, další peníze bude stát úprava akustiky, zvonkohra či vybavení interiéru. Všechny peníze jsou z darů věřících, kteří nadále mohou přispívat.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou.

„Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení 16 zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ uvedl Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla.

Kostel bude zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě. Rodačka z Husovic, dnes brněnské čtvrti, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

I pokud se podaří kostel otevřít pro věřící už 1. května, zařízení bude nějakou dobu jen provizorní. Farnost využije vybavení ze sousedního duchovního centra Martina Středy i darované lavice ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ostatní se bude dělat „za pochodu“, uvedl Hověz.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    asi by si to zasloužilo lepší fotky než mobilem 😉

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*