Kovárna Čeladná

Pokud je architekt zároveň investorem, pohled na interiér dostane další rozměr.
Sto let stará budova kovárny nyní slouží jako kavárna, dostavěna byla o nové křídlo, kde sídlí náš ateliér. Původní část v exteriéru i uvnitř tvoří cihly. Určují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky (které ke kovárně patří) vytváří mírně industriální nádech stavby.
Prostor je otevřen do krovu, dimenzi výšky zdůrazňují vysoké prosklení u vstupu a zrcadlo v protilehlém štítě budovy. Použité materiály jsou jednoduché, minimalistické – cihla, beton, kov, smrkové dřevo z původního krovu a smrková překližka.
Nové křídlo je umístěno kolmo na starou část, výrazně dlouhý objekt je orientován na přilehlou louku. Novostavba si zakládá na průhledech do exteriéru, přírody a okolních hor.
Původní prostor s novou částí propojuje kovový portál, do něhož je zasazena krbová vložka (oheň, živel, který ke kovárně patří). Hlavní plochy interiéru tvoří konstrukční prvky – na podlaze je leštěný beton, na stropě smrkové trámy s bedněním ze smrkové překližky a nadkrokevní izolace.
Architektonický ateliér je od kavárny oddělen pomocí ocelové roxorové stěny s oboustrannými úložnými boxy z ocelového plechu a smrkové překližky. Stoly jsou originály – masivní dřevěné desky a kovové podnože s nastavitelnou výškou (jednoduše se tak změní atmosféra kavárny). Doplňuje je mix židlí, které rozbíjí jednotvárnost a dávají hostu možnost si vybrat. Sezení u dlouhého stolu a jeho sociální aspekt sbližování je faktor stejně důležitý jako jeho design.

Projekt interiéru Kovárny měl být v prvé řadě pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý. Měl odrážet konstrukci i funkci. Chtěli jsme vytvořit místo, kde je hostům dobře, design je až druhá věc, kterou si uvědomí.

Autorská zpráva

 

Investor: Ing. arch. Romana Mališ Bílková
Autor a projekt: RMBA Architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: Tornio s.r.o.
Prostor historické části 50 m², nové křídlo 100 m²

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*