Kožnar, Bíza, Ballek: Mateřská školka v Klecanech

Rekonstrukce a rozšíření mateřské školky


Místo: Sídlište 375, Klecany
Investor: Město Klecany
Autoři: Martin Kožnar, Jiří Bíza, Lukáš Ballek
Spolupráce: Kateřina Margoldová, Tomáš Lebeda, Pavel Táborský
Generální dodavatel: Emv, s. r. o.
Zastavěná plocha: 600 m2
Obestavěný prostor: 4050 m3
Projekt: 2010 – 2012
Realizace: 2013 – 2014
Foto: Jakub Vlček, Juliana Křížová

Lokalita Stavba se nachází ve východní části areálu základní a mateřské školy v Klecanech.

Zadání Rekonstrukce stávajícího pavilonu a navržení nového pavilonu mateřské školky, za účelem navýšení kapacity a vybudování nového víceúčelového sálu školky.

Architektura Zástavba školky z 80. let je tvořena pavilóny propojenými spojovacími krčky. Prostor pro stavbu byl omezen z východní a jižní strany hranicí pozemku, ze západní strany stávajícím pavilonem. Ze severu jsme potvrdili hranici tvořenou stěnou spojovací chodby a vytvořili tím předprostor školky – dvůr s parkováním. Navržený shluk nových pavilónů tvoří společně uzavřený herní dvůr ve tvaru U, obrácený na jih a propojený se zahradou areálu. Krom úsporného prostorového plánu, bylo hlavní ideou návrhu pracovat s proměnlivou výškou prostoru, která současně vytváří siluetu stavby. Identifikačním znakem přístavby a zároveň výtvarným prvkem interiéru jsou kruhová okna s barevnými fóliemi rozdílných velikostí. Barevnost se projevuje i v odstínech podlah a v koupelnách. Fasáda je obložena horizontálními modřínovými latěmi s různými odstupy.

Konstrukce a technologie Konstrukce je zděná, vnitřní omítky štukové, bílé. Z vnější strany je plášť zateplen minerální vatou, chráněnou dřevěným obkladem bez úpravy. Vytápění je napojeno na stávající plynový kotel v suterénu rekonstruovaného pavilónu.

Autorská zpráva

Publikováno v časopise Stavba 2014/3, s. 26-29

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*