Kraj nepovolil plastová okna ve věžácích v Kladně-Rozdělově

Věžové domy byly postaveny v letech 1954 až 1957 podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka.

Středočeský kraj se přiklonil na stranu památkářů a nepovolil instalaci plastových oken v šesti věžových domech v Kladně-Rozdělově. Původní okna již netěsní a do bytů, obývaných většinou seniory, táhne. Památkáři požadují přesné repliky původních dřevěných oken, to by ale bylo podle primátora Dana Jiránka (ODS) finančně neúsnosné. „Bylo by pomalu lacinější nevyměňovat okna a postavit nové byty,“ řekl ČTK.

Předpokládaná cena replik je zhruba 150 milionů korun. Za takovou částku by město mohlo postavit či zrekonstruovat stovku bytů pro seniory, podotkl primátor. Zástupci města se nyní budou snažit prosadit kompromisní variantu – instalaci dřevěných eurooken. „Plastová okna nám neschválili, zkusíme eurookna, ale doufáme, že nám je schválí v nějaké rozumné úpravě,“ uvedl Jiránek.

Zatímco plastová okna by vyšla na 38 milionů korun, eurookna už na 60 milionů. „To je horní hranice, kterou jsme ještě schopni zaplatit z výběru nájemného,“ uvedl primátor. Podotkl, že jakákoliv úprava okna jeho cenu zvyšuje. „Téměř neřešitelné je kování. Profil okna se dá při tak velké zakázce pozměnit, ale kování se dělá v úplně jiných objemech,“ upozornil Jiránek.

Věžové domy byly postaveny v letech 1954 až 1957 podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka. Třináctipodlažní domy na půdorysu písmene T mají bohatě členěné fasády z barevných keramických materiálů a po obou stranách každého vchodu keramická domovní znamení zobrazující různá zvířata. Autory této výzdoby jsou Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda nebo Bedřich Stefan.

Jiránek poukázal na to, že například vchodové dveře do těchto domů již původní nejsou. Mezi věžovými budovami jsou navíc další objekty, které mají plastová okna, podotkl. Výměna oken je ale podle primátora nutná. Situace v bytech je kritická a tento stav nelze dále prodlužovat, dodal. Město by chtělo začít s pracemi ještě letos a ročně vyměnit okna v jednom až dvou věžových domech.

Zdroj: Zpráva ČTK 31.1.2009

Doplněno Stavbaweb:

Věžové domy na Vítězné třídě v Rozdělově
Věžové domy byly postaveny v letech 1954 – 1957 podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka. Třináctipodlažní domy na půdoryse písmene T s portikem a vstupní halou v přízemí mají bohatě členěné fasády z barevných keramických materiálů a po obou stranách každého vchodu keramická domovní znamení zobrazující různá zvířata. Autory této výzdoby jsou významní čeští umělci Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda nebo Bedřich Stefan.

(zdroj:Sládečkovo Vlastivědné Muzeum v Kladně)

Další fotografie věžových domů z doby těsně po dokončení naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*