Kraj vyhlásí soutěž na novou podobu archeoparku Mikulčice

V budoucnu se počítá s modernizací jeho budov, v nichž jsou cenné exponáty z tamních vykopávek vystaveny.

Jihomoravský kraj poskytne milion korun na architektonickou soutěž, z níž vzejde nová podoba archeoparku v Mikulčicích na Hodonínsku. V budoucnu se počítá s modernizací jeho budov, v nichž jsou cenné exponáty z tamních vykopávek vystaveny. Potřebují modernizaci, řekl ČTK mluvčí kraje Jan Chmelíček. Mikulčický areál prezentuje pozůstatky velkomoravského hradiště Valy. Nyní se jedná o jeho zápisu do seznamu UNESCO. 

Peníze budou použity na výběr firmy, která pro krajský úřad architektonickou soutěž uspořádá. Z předložených návrhů pak odborníci vyberou projekt na celkovou přestavbu komplexu.

Do Mikulčic míří za vykopávkami stále více turistů. Tamní archeologický areál potřebuje celkovou obnovu. Nutné je pro archeology postavit novou základnu, která před časem vyhořela. Jen stavba tohoto objektu přijde na 25 milionů korun. Upravena bude také hlavní budova areálu, jeho první pavilon a okolí.

Celkové náklady nejsou zatím odhadnuty. V budoucnu se počítá s propojením Mikulčic a sousedních slovenských Kopčan, v nichž stojí velkomoravský kostel – jeden z nejstarších křesťanských chrámů ve střední Evropě. Obě místa dělí řeka Morava. Do dvou let by ji měla překlenout lávka pro pěší turisty. Vznikne tak moravsko-slovenský archeopark Mikulčice-Kopčany.

Hradiště Valy bylo jedním z nejvýznamnějších center Velké Moravy. Tvoří jej hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle legend v něm působili věrozvěstové Cyril a Metoděj. V roce 1962 bylo hradiště vyhlášeno národní kulturní památkou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*