Kraj vypsal soutěž na novou podobu archeoparku Mikulčice

Jihomoravský kraj vypsal architektonickou soutěž, z níž vzejde nová podoba archeoparku v Mikulčicích u Hodonína. Připomíná hradiště Valy, které bylo jedním z největších center Velké Moravy. Počítá se s úpravou celého komplexu tvořeného vykopávkami, torzy tamních kostelů i objekty, v nichž jsou nejcennější nálezy vystaveny. Návrhy na úpravu archeoparku lze krajskému úřadu zasílat až do 18. června, řekl dnes ČTK jeho pracovník Jiří Klement.

Návrhy na úpravu archeoparku lze krajskému úřadu posílat až do 18. června, řekl ČTK jeho pracovník.

Mikulčice jsou podle odborníků natolik jedinečné, že si zaslouží zápis mezi světové památky UNESCO. Zda se ocitnou na seznamu těchto jedinečných lokalit se rozhodne letos v létě.

Náklady na modernizaci celého mikulčického komplexu nebyly zatím odhadnuty. Půjdou ale do desítek milionů korun. Jen stavba nové archeologické základny přijde na 25 milionů korun. Původní objekt před lety kvůli technické závadě na vedení elektrického proudu vyhořel.

Cílem úprav je podle zadání soutěže nejen modernizace areálu, ale i zkvalitnění terénní expozice s četnými pozůstatky po velkomoravském hradišti a posílení národní identity.

V budoucnu se počítá s propojením Mikulčic a sousedních slovenských Kopčan, v nichž stojí velkomoravský kostel – jeden z nejstarších křesťanských chrámů ve střední Evropě. Obě místa dělí řeka Morava. Do dvou let ji překlene lávka pro pěší turisty. Vznikne tak moravsko-slovenský archeopark Mikulčice-Kopčany.

Hradiště Valy bylo jedním z nejvýznamnějších center Velké Moravy. Tvoří jej hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle legend v něm působili věrozvěstové Cyril a Metoděj. V roce 1962 bylo hradiště vyhlášeno národní kulturní památkou.

Zdroj: Zpráva ČTK, 16. dubna 2009

Informace krajského úřadu

Související články:
Kraj vyhlásí soutěž na novou podobu archeoparku Mikulčice

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*