Krajský úřad prověří souhlas magistrátu pro Šantovku Tower

(ČTK) – Olomoucký krajský úřad prověří postup Magistrátu města Olomouce, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra města.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Na dotaz ČTK to řekl Ivo Heger z tiskového oddělení krajského úřadu. O kontrolu práce olomouckých úředníků požádal hejtmanství Národní památkový ústav (NPÚ). Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru.
Hejtmanství si od magistrátu vyžádalo spisový materiál a na sklonku loňského roku rozhodlo, že zahájí přezkumné řízení, na které má lhůtu 60 dnů. "Rozhodnutí lze očekávat do 30. ledna. Výsledkem řízení může být potvrzení původního stanoviska magistrátu, jeho změna nebo zrušení," podotkl.

Vedení olomoucké pobočky NPÚ tvrdí, že stanovisko magistrátních úředníků, které připouští stavbu budovy Šantovka Tower na území ochranného pásma městské památkové rezervace, může být v rozporu s několika ustanoveními správního řádu. "Důvodem pro podání (podnětu k přezkumu) byly vážné pochybnosti o tom, zda přijaté závazné stanovisko je zákonné," řekl ČTK ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce začít stavět ještě letos.

Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Proti projektu se postavilo také vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Investoři tvrdí, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se při přípravě územního plánu vyjádřilo ministerstvo kultury.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*