Kreativita versus praktičnost rezidenčních staveb

Originalita nebo účelnost? Co je pro rezidenční architekturu podstatnější? A mají se tyto dvě složky architektury doplňovat, nebo se spíše vylučují? Kolemjdoucí hodnotí hlavně vnější vzhled, pro majitele bytů je ale nejpodstatnější funkčnost domu. Ideálem pak je nejspíše kombinace obojího. Jak se na tuto otázku dívají mladí architekti, kteří budou vytvářet města budoucnosti, se dozvíme v rámci studentské architektonické soutěže společnosti Central Group. Soutěží se celkem o 350 tisíc korun a prestižní stáž u renomovaného architekta Josefa Pleskota.

„Pozice největšího rezidenčního stavitele v zemi nás zavazuje. Chceme přispět ke vzdělávání nastupující generace a pořádáním architektonických soutěží pro studenty podporujeme mladé talenty v našem oboru,“ poznamenal šéf Central Group Dušan Kunovský. „Chceme přitom ocenit jednak ty, kteří v oblasti rezidenční architektury přicházejí s originálním pohledem, ale i ty, kteří hledají co možná nejúčelnější řešení,“ dodal.

Jaký je pohled mladé generace architektů?
Dnešní mladé generaci nechybí sebevědomí, v rámci soutěže ale mohou získat také skutečné praktické zkušenosti. „Zajímá nás, jak se na poměr kreativity a účelnosti dívá dnešní mladá generace architektů a také bychom touto soutěží chtěli otevřít diskusi na téma originality versus efektivity a funkčnosti dnešních bytových staveb,“ vysvětlil předseda poroty historik architektury Zdeněk Lukeš.

Soutěž bude zaměřena na projekty určené pro bydlení a ve dvou kategoriích bude hodnotit jednak originalitu projektů a na druhé straně zase účelnost. Vítěz každé z kategorií obdrží finanční odměnu 100 tisíc korun, druhý nejlepší návrh v obou kategoriích 50 tisíc a třetí 25 tisíc korun. Vítězové obou kategorií navíc kromě finanční odměny získají také stáž v ateliéru slavného českého architekta Josefa Pleskota.

Studenti budou moci do soutěže zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritérium co možná největší originality a kreativity, nebo v druhé kategorii co možná největší účelnosti a efektivity bydlení. Na hodnocení projektů se budou podílet přední odborníci na architekturu – z pozice předsedy poroty historik architektury Zdeněk Lukeš, a dále popularizátoři architektury Adam Gebrian a David Vávra, ale také vítěz jedné z dřívějších soutěží Central Group a dnes již zkušený architekt Ondřej Chybík. Studenti mohou své práce přihlašovat v souladu se soutěžními podmínkami až do konce ledna příštího roku. Vítězové budou vyhlášeni na charitativním večeru společnosti v Obecním domě. Podrobnosti a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránkách www.central-group.cz/architektonickasoutez

Vítěz architektonické soutěže porotcem
V letošním roce Central Group pořádal workshop na vnější podobu velkého projektu Parkové čtvrti na Nákladovém nádraží Žižkov, a kromě renomovaných architektonických ateliérů přizval do soutěže také mladou generaci. Architekt Ondřej Chybík, vítěz architektonické soutěže Central Group pro studenty z roku 2011 výzvu přijal. Jeho ateliér Chybik+Kristof dodal velmi kvalitní návrh, který Central Group spolu s hlavním architektem projektu Jakubem Ciglerem vybral a hodlá jej spolu s dalšími koncepty od renomovaných architektonických ateliérů realizovat.

„Na mém příkladu se potvrzuje, že pořádání soutěží pro studenty má smysl. Vítězství v soutěži pro mě bylo významným impulsem v kariéře,“ řekl Ondřej Chybík, kterého se společnost rozhodla letos přizvat také do poroty architektonické soutěže pro studenty.

S tématem originality versus účelnosti se architekti potýkají stále
Když věhlasná česká architektka Eva Jiřičná realizovala úpravy interiéru Tančícího domu, jeho autor Frank Gehry se nechal slyšet, že ničí jeho dílo. Namítla, že se jen snaží vnitřek budovy upravit tak, aby se dala efektivněji využívat. Slavný Američan odvětil, že on vytváří krásnou sochu a vnitřnosti ho nezajímají. Zcela na druhé straně spektra je zase názor klasika moderní architektury Adolfa Loose, který k výtkám ohledně možná až přílišné strohosti vnější podoby jeho slavných vil namítl, že pracuje pro objednavatele, který bydlí uvnitř, nikoli pro kolemjdoucí.

Architektura není jen krásná socha zvnějšku, ale také funkčnost uvnitř. Laická veřejnost velmi často kritizuje moderní bytové domy. Hodnotí však právě jen vnější podobu. Odnotí však právě jen vnější podV případěV případě bydlení je ale funkčnost uvnitř velmi důležitá a svým způsobem se propisuje do vnější podoby. Uvidíme tedy jak se s touto výzvou vypořádá nastupující generace architektů.
tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*