Kritika výběru pomníku Husserla pro Prostějov

(ČTK)  – Kritiku odborných členů výběrové komise sklidila prostějovská radnice za způsob organizace soutěže o návrh pomníku významného německého filozofa Edmunda Husserla, který se v Prostějově v roce 1859 narodil. Podle expertů byly podmínky soutěže nestandardní a zřejmě měly zvýšit šance jednoho uchazeče o tuto zakázku v hodnotě až 2,5 milionu korun. Členové komise to uvedli v prohlášení zaslaném 16. října 2019 ČTK.

Primátor František Jura (ANO) po vyhlášení nejlepších návrhů rozhodnutí komise kritizoval. Soutěž je pozastavená, radní její projednání odložili, řekla dnes ČTK mluvčí města Jana Gáborová.

Soutěž radnice vyhlásila v polovině července a lhůta pro podání nabídek skončila v polovině září. Přihlášeno bylo deset návrhů. Město počítalo s tím, že nové umělecké dílo bude příští rok na jaře instalováno na náměstí, které nese filozofovo jméno. Podle odborných členů hodnotící komise ale některé zadávací podmínky soutěže vybočovaly z běžné praxe. Pozastavili se nad tím, že na předložení návrhů měli autoři čas pouze dva měsíce a velmi komplikované podle nich byly také některé požadavky na parametry návrhu.

„Téměř nereálně se jevil i termín realizace sochy. Zadavatel nereflektoval připomínky odborné komise ke sporným částem zadání. Ale i přesto bylo z pohledu komise lepší na podmínky radnice kývnout, aby se soutěž opravdu uskutečnila, než je zamítnout a samotnou sochařskou soutěž a realizaci sochy úplně odpískat
,“ uvedli v prohlášení členové komise, mezi kterými je i výtvarník Kurt Gebauer.

Ihned po zveřejnění soutěžních podmínek ale experti v komisi obdrželi stížnosti od odborné veřejnosti. „Naznačovaly, že soutěž je jednoznačně vyhlášena tak, aby byl jejím vítězem konkrétní autor s konkrétním projektem. Ba dokonce, že už je tento projekt hotový a tím jako jediný má šanci dodržet šibeniční termín realizace,“
upozornili odborníci z komise.

Autora, jehož socha měla podle stěžovatelů zvítězit, vedení Prostějova podle členů komise už několikrát oslovilo bez výběrového řízení. Jako vítězný návrh komise nakonec vybrala dílo s názvem Brýle s očima E. Husserla. Návrh autora, kterému měly být podmínky soutěže nakloněny, v trojici nejlepších prací podle členů komise není. Pro první dva vítězné návrhy podle odborníků hlasovali i dva radní, kteří byli členy komise.

Primátorovi se ale rozhodnutí komise o nejlepších návrzích nezamlouvá. „Komise měla jediné štěstí, že jsem ten den nebyl přítomen v Prostějově. Jinak bych ji s okamžitou platností rozpustil a doporučil jí, aby se už nikdy nesešla. Díla, která označila za nejlepší, jsme v radě města většinou vůbec nepochopili a nedobrali se, co mají se světoznámým filozofem společného,“ řekl Jura zpravodajskému webu Prostějovské novinky.

Radní už soutěž pozastavili. „Radnice města začíná couvat a zpochybňovat výběrové řízení, které sama zadala. Zdá se, že nejspíš nedopadlo podle představ radních, tedy že o budoucí podobě sochy bylo rozhodnuto dávno před tím, než toto výběrové řízení vůbec začalo,“ stojí v prohlášení odborníků z komise.

Doplněno Stavbaweb:
Edmund Husserl (8. 4. 1859 v Prostějově – 27. 4. 1938 ve Freiburgu)
Narodil se v prostějovské židovské obci. Byl profesorem na univerzitách v Göttingenu a Freiburgu. Své první dílo věnoval Husserl svému učiteli Franzi Brentanovi a mělo název ”Philosofie der Arithmetik”.
První práce, která uvedla Husserla do světového filosofického povědomí, jsou ”Logická zkoumání”. Tato práce vyšla v roce 1900. Husserl v ní vystupuje proti psychologismu a správně hájí transcendentální logiku. Po filozofii žádá, aby byla přesnou vědou a k tomu je třeba, aby byly dány základní pojmy, která má dodávat fenomenologie.
Je zakladatelem fenomenologické školy. Jeho metoda získala brzy mnoho stoupenců, protože poukazovala na nesprávnost empirismu, který se ztrácel ve faktech. Dále tato metoda vyhovovala časové tendenci po samostatných metodách a předmětech, vedla k přesné logické formulaci a nespokojovala se s pouhým hromaděním materiálů.
V belgickém městě Lovani (Leuven) je Husserlův archiv. Rodný dům Edmunda Husserla byl zbořen počátku roku 1959.
Zdroj: iProstejov.cz

Informace o soutěži

Doplněno 20. 2. 2020
Husserl bude mít v Prostějově místo pomníku pamětní desku
(ČTK) – Prostějovská radnice nechá zhotovit pamětní desku německému filozofovi a zakladateli fenomenologie Edmundu Husserlovi. Právě Prostějov bude na začátku dubna hostit mezinárodní konferenci fenomenologů. Pořízení pamětní desky slavnému rodákovi tento týden schválila městská rada, řekl novinářům primátor František Jura (ANO).
Husserl se v Prostějově narodil v roce 1859. Město loni počítalo s tím, že filozofovi nechá postavit pomník, avšak radní nakonec nevybrali ani jeden z deseti přihlášený návrhů. Radnice kvůli způsobu organizace soutěže na pomník sklidila kritiku odborných členů výběrové komise.

Jura 19. února 2020 novinářům řekl, že podrobnosti o chystané pamětní desce radnice zveřejní příští týden na tiskové konferenci, která bude věnována dubnovému setkání fenomenologů.
Primátor loni na podzim v regionálním tisku kritizoval činnost výběrové komise i úroveň návrhů pomníku, jež městu doporučila. Podle odborných členů výběrové komise byly podmínky soutěže nestandardní a zřejmě měly zvýšit šance jednoho uchazeče o tuto zakázku v hodnotě až 2,5 milionu korun. Radní toto obvinění důrazně odmítli.
Jako vítězný návrh komise loni nakonec vybrala dílo s názvem Brýle s očima E. Husserla. Návrh autora, kterému měly být podmínky soutěže nakloněny, v trojici nejlepších prací podle členů komise nebyl. Pro první dva vítězné návrhy podle odborníků hlasovali i dva radní, kteří byli členy komise.
V podmínkách soutěže byla podle Jury klauzule, podle které mohla městská rada rozhodnout, že žádný z návrhů na podobu pomníku nebude uskutečněn, čehož posléze využila.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Husserl bude mít v Prostějově místo pomníku pamětní desku (více v článku)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*