Krize přiměla developery uvažovat také o výstavbě nájemních bytů

Na trhu může být prý už za rok méně nových bytů; ceny neklesnou

Developerské firmy začínají v době poklesu poptávky po novém bydlení přehodnocovat postoj k výstavbě nájemních bytů. Některé společnosti chtějí pronajmout v současnosti neprodejné byty, další developeři uvažují dokonce o výstavbě nových nájemních projektů. Na diskusním setkání časopisu Stavební fórum to dnes uvedli představitelé některých developerských firem. Nájemní bydlení se dosud v Česku v nabídce developerů téměř nevyskytovalo.

Společnost Eube Allana Jírka chce k pronájmu nabídnout byty z některých projektů, které v současnosti marně hledají kupce. „Určitě to bude lepší situace, než mít byt volný,“ uvedl šéf Eube. Lidé někde bydlet potřebují, zájem o nájemní bydlení se tak podle Jírka může v budoucnosti dále zvyšovat.

Podobný přístup potvrdil také Štěpán Havlas ze společnosti Finep Holding. Firma prý dokonce uvažuje o výstavbě celých nájemních projektů. „Vidíme v tom na trhu potenciál, díra tam určitě je,“ poznamenal Havlas.

Architekt Michal Šourek ze společnosti MSG holding však vyjádřil obavu, aby větší důraz developerů na nájemní byty neznamenal pokles jejich kvality. „Nemusí to tak být,“ polemizoval Jírek. Firmy se prý naopak můžou kvůli úspoře nákladů na provoz bytů začít více orientovat například na výstavbu nízkoenergetického bydlení.

Na trhu může být prý už za rok méně nových bytů; ceny neklesnou
Na trhu může být v roce 2010 nedostatek nových bytů. Developerské firmy totiž kvůli ekonomické krizi odkládají výstavbu bytových projektů a vyčkávají na příznivější situaci. Menší počet nových bytů však také zabrání pádu jejich cen. Na diskusi časopisu Stavební fórum o realitním trhu se na tom shodli Štěpán Havlas ze společnosti Finep Holding a Allan Jírek z firmy Eube.

Co není rozestavěné, bude odložené,“ poznamenal Havlas. Především příští rok to ale podle něj sníží především v Praze množství nových bytů v nabídce. Podle Jírka ale bytová výstavba téměř zamrzla také v regionech.

Ceny nového bydlení v této situaci podle představitele Finepu určitě neklesnou. „Nečeká je však ani dramatický nárůst,“ dodal Havlas.

Ceny pražských bytů v posledních třech měsících loňského roku podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu poprvé od roku 2005 klesly. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v rámci celé republiky se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.

Představitelé developerských firem se na včerejší diskusi shodli také na tom, že bude jen velmi obtížné naplňovat požadavky bank na množství předem prodaných bytů.

Peněžní ústavy nyní po realitních firmách chtějí 30 až 40 procent bytů prodaných dříve, než jim poskytnou úvěr na výstavbu. „Prodávat 30 až 40 procent bytů z papíru je dnes téměř nereálné,“ uvedl šéf Eube.

Podle něj tak developeři musejí s bankami zahájit diskusi o novém modelu financování. „Může jít však vývoj dál stejným tempem?“ oponoval otázkou Petr Merežko z České spořitelny. Podle bankéře byl totiž v posledních letech vysoký nárůst rozestavěných bytů neudržitelný.

Zdroj: Zprávy ČTK 3.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*