KRUH 2021: Dialogy

Dvacátý první cyklus přednášek spolku KRUH se bude soustředit na dialogy. Během čtyř jarních a třech podzimních večerů představí čtrnáct významných českých i zahraničních hostů, kteří se budou věnovat nejrůznějším otázkám současné architektury a příbuzných oborů. KRUH letos k přednáškám přizval například švýcarského historika architektury Philipa Ursprunga, indicko-španělskou architektku Anupamu Kundoo nebo profesora a historika architektury Rostislava Šváchu. První přednáška cyklu bude vysílána na facebookových stránkách spolku KRUH ve čtvrtek 4. března od 19.30.

V loňském roce spolek KRUH oslavil 20 let svého fungování a oslava významného výročí se promítla také do letošního cyklu přednášek, který bude částečně pohledem zpět, ale i do budoucna. Doposud spolek KRUH zorganizoval přes 270 přednášek, kdy si diváci mohli poslechnout celou řadu obohacujících témat a inspirativních osobností věnujících se architektuře, ale také teorii a oborům s architekturou úzce propojených. V roce 2021 zve spolek k přednáškám nejzajímavější hosty, kteří v KRUHU za posledních dvacet let vystoupili, aby před české publikum předstoupili znovu a rozšířili svou prezentaci o jiné pro ně inspirující osobnosti nebo osobnosti, s kterými by se oni sami rádi potkali.

„Na cyklu Dialogy nás zajímá nejen propojování oborů souvisejících s architekturou, ale také kurátorský výběr významných a inspirativních osobností. Dialog hostů bude navíc určitou formou spolupráce, která je v dnešním světě více než nutná,“ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

První přednáška v jarní části cyklu otevře dialog jednoho z nejvýznamnějších českých historiků architektury Rostislava Šváchy a svébytného architekta Svatopluka Sládečka, který tvoří převážně ve Zlínském kraji a jehož stavby se nazývají tzv. figurkativní architekturou. Jejich vzájemný rozhovor na téma Chronická neoblíbenost architektury a její příčiny se zaměří na neoblíbenost moderní architektury, na smysl architektury a její srozumitelnost v současné době. Večer bude doprovázen ukázkami vybraných staveb nejen Svatopluka Sládečka. 

Rostislav Švácha jako historik umění a architektury, vysokoškolský pedagog a profesor se ve své práci zaměřuje na architekturu 20. a 21. století. V roce 2013 dostal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a Poctu České komory architektů. Je tvůrcem zásadních knih o moderní, funkcionalistické i současné architektuře a dlouhodobě působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky.  Je aktivním členem Klubu Za starou Prahu a spolku Za krásnou Olomouc.

Svatopluk Sládeček studoval design a architekturu na VŠUP v Praze a vzápětí po absolvování studia (1994) založil studio New Work. Za některé realizace získal ocenění v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů (Obecní dům v Šarovech, rozhledna na Brdu, interiér vily v Kroměříži). Nejvýraznějším veřejným uvedením architektonické tvorby Svatopluka Sládečka byla výstava „Figurkativní architektura pro začátečníky“, kterou v různých obměnách představil ve Zlíně, Brně, Praze, Vídni a Bělehradě. Kromě provozu architektonického studia od roku 2016 vyučuje na Fakultě architektury VUT v Brně. Mezi realizace Svatopluka Sládečka patří např. rodinný dům v Rousínově, hotel Háj v Bílých Karpatech, chaty v Zadní Telnici nebo Open house ve Fryštáku.  

Přednáška Rostislava Šváchy a Svatopluka Sládečka bude vysílána ve čtvrtek 4. března od 19:30 hodin na facebookových stránkách spolku KRUH. Dobrovolné vstupné na akci, které podpoří také činnost celého spolku, lze zakoupit v síti GoOut.

V dalších jarních večerech představí spolek KRUH například dialog mezi architektem Markem Štěpánem a římskokatolickým knězem P. Petrem Okapalem, v květnovém večeru poté rozhovor mezi historikem architektury Philipem Ursprungem a konceptuální umělkyní a profesorkou základních principů designu, umění a architektury na ETH Curych Karin Sander, nebo se v červnovém dialogu nad klimatickými změnami a jejími dopady na architekturu potkají indicko-španělská architektka Anupama Kundoo a profesor environmentální technologie Matthias Schuler. 

Jarní část cyklu Dialogy:
Čt 4.3. 19:30, Rostislav Švácha a Svatopluk Sládeček
Čt 25.3. 19:30, Marek Štěpán a P. Petr Okapal
Čt 6. 5. 19.30, Philip Ursprung/CH a Karin Sander/DE
Čt 3.6. 19.30, Anupama Kundoo /ES/IND a Matthias Schuler/DE

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

Více informací najdete na www.kruh.info

Zdroj: Spolek KRUH

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Dobrý den,
  nemůžete přednášky vysílat prostřednictvím nějakého veřejně dostupného kanálu? Podpora internetových monopolů nedává smysl! VRAŤTE VEŘEJNÉMU PROSTORU, CO MU NÁLEŽÍ!!!

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Dobrý den.
  Nechci být na sociálních sítích.
  Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB?
  Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch.
  aka.architekt@gmail.com

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Dobrý den.
  Nechci být na sociálních sítích.
  Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB?
  Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch.
  aka.architekt@gmail.com

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*