Kruh a Francouzský institut v Praze Vás zvou na cyklus přednášek „Metamorfózy měst“

po 18/11/13, 19:30, Francouzský institut
Manuelle Gautrand

Re-enchant the City
www.manuelle-gautrand.com
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1, zdarma
Přednáška je ve francouzštině, tlumočeny do češtiny

Origami

Cyklus přednášek Metamorfózy měst korunují ve své závěrečné části dvě francouzské ženy architektky – Manuelle Gautrand a Anne Lacaton, které jsou hlavními představitelkami současného přístupu k navrhování budov. Jak je možné skrze architekturu městům navrátit kouzlo a jak lze v současné době zacházet s ornamentem a dekorem na fasádě nastíní v Praze 18. listopadu pařížská architektka Manuella Gautrand, držitelka řady ocenění. Mezi její projekty patří mimo jiné neopominutelná a invenční budova autosalonu Citroen C42 na Champs-Elysées (2007), kterou pojala jako výraznou výkladní skříň značky nebo administrativní budova Origami s výrazně tvarovanou fasádou nalézající se poblíž Vítězného oblouku v Paříži.  Svými řešeními se snaží hledat eleganci a modernost v současné architektuře.

 Citroen C42, Champs-Elysées
„V současné době u nás, ale i v zahraničí září několik výrazných osobností architektek, které inspirují řadu mužských protějšků i studenty na celém světě a dá se říci, že jsou hybatelkami současného přemýšlení o architektuře. Ačkoli je obor stále spíše mužskou doménou postavení žen v architektuře se stále vyvíjí. Mezi jedny z nejvýraznější ženy – architektky patří i dvě pozvané osobnosti, doplňuje k přednášejícím“ architektka a zakladatelka Kruhu Marcela Steinbachová.


 

Anne Lacaton z architektonického studia Lacaton et Vassal se řadí mezi nejvýraznější osobnosti, které inspirují převážně mladou a střední generaci architektů po celém světě. Anne Lacaton ukáže, jak se dívat na město od nejmenšího měřítka a vytvářet velkorysé a pohodlné prostory k životu. Její přednáška 5. prosince v kině Světozor cyklus Metamorfózy měst uzavře.
Manuelle Gautrand (1961) svou tvorbou vrací do městského prostředí dekor a organické tvarování. Je držitelkou několika ocenění, mezi něž patří cena mladým architektům Albums de la Jeune Architecture (1992), mezinárodní cena Bénédictus Awards (1999), cena AMO (2000) nebo stříbrná medaile Akademie architektury. Mezi její projekty patří budova autosalonu Citroen na Champs-Elysées (2007). Odvážná řešení fasád i jiných částí domů jsou pro Manuelle Gautrand typická. Projekt na rozšíření muzea moderního umění v Lille (2002) zaujme jak organickými tvary nových budov, které plynně navazují na budovy původní, tak i dekorativním výrazem celé stavby, jež je vytvářen perforací betonových dílců opláštění. Vedle navrhování přednáší Manuelle Gautrand na architektonických školách v Paříži, Vídni a na Floridě.
Anne Lacaton (1955) je spoluzakladatelkou architektonického ateliéru Lacaton & Vassal, který vede společně s Jean-Phillipem Vassalem. Ateliér získal mnohá ocenění, mimo jiné národní cenu Grand Prix pro mladé a začínající architekty (1999) a několik nominací na mezinárodní cenu Mies Van der Rohe. Mezi jejich významné projekty patří škola architektury v Nantes (2009) – stavba lehké ocelové konstrukce, jejíž struktura vytváří důmyslně využitelný prostor. Maison Latapie (1993), Maison Dordogne (1997) či Maison Courtras (2000) představují low-cost projekty rodinných netradičních domů s opakujícím se motivem zahradních skleníků. Neméně zajímavý je též interiér Café Una ve Vídni (2001, Architecktur Zentrum Wien) či surová rekonstrukce Palais de Tokyo v Paříži na uznávaný galerijní prostor.

www.kruh.info
www.ifp.c
www.denarchitektury.cz

pořádá: Kruh, Francouzský institut v Praze
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a. s., Sipral a. s., Nadace české architektury

Další přednáška bude:
čt 5/12/13, 19:30, kino Světozor
Anne Lacaton
, Lacaton & Vassal
Požitek z prostoru
www.lacatonvassal.com
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1, 80 Kč
Přednáška je v angličtině, bez tlumočení

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*