Kuba hodlá ročně postavit 14 000 domů z PVC

Fotogalerie ke článku (1)

Plastic homes in Venezuela (zdroj: Bala Fria)

Plastic homes in Venezuela (zdroj: Bala Fria)
Celá fotogalerie (1)

Venezuelský prezident jich Kubě v minulém roce již stovku věnoval.

Kuba plánuje ročně postavit 14 000 "plastikových domů", aby zmírnila celonárodní nedostatek bytů. Oznámila to v úterý tisková agentura Prensa Latina.

Program má začít letos v září a využívat polyvinylchlorid (PVC) z petrochemické továrny, která bude s venezuelskou pomocí postavena v sousedství rafinerie v Cienfuegos.

"Kuba vyprodukuje více než 14 000 domů ročně s využitím PVC díky společnému projektu s Venezuelou," řekl novinářům ředitel projektu Julian Alonso. Kuba uvádí, že potřebuje postavit asi půl miliónu domů, aby uspokojila bytové potřeby svých obyvatel.

Technické vybavení potřebné k výrobě takzvaných petrodomů dorazí na Kubu příští měsíc a do září by mělo začít denně produkovat 40 domů s obytnou plochou 70 čtverečních metrů.

Venezuela, v jejímž čele stojí kubánský spojenec, prezident Hugo Chávez, poskytuje Kubě asi 92 000 barelů ropy denně za příznivou cenu a financovala modernizaci rafinerie Cienfuegos pocházející ze sovětské éry. V prosinci Chávez daroval Kubě stovku plastikových domů a slíbil investici ve výši 1,3 miliardy dolarů do petrochemického komplexu v Cienfuegos.

Polyvinylchlorid (PVC) je druhou nejpoužívanější umělou hmotou na Zemi a nahrazuje tradiční stavební materiály jako dřevo, beton či hlínu i textilní materiály. Přibližně polovina z celosvětově vyráběného množství se používá ve stavebnictví. Ačkoliv má prakticky ideální stavební vlastnosti, obavy vyvolává dopad PVC na životní prostředí a lidské zdraví.

Výrobu PVC doprovází vznik nebezpečných dioxinů, které patří mezi rizikové toxické látky. Při výrobě může do prostředí uniknout toxický chlór nebo karcinogenní vinylchlorid monomer (VCM) - příkladem mohou být havárie ve Spolaně Neratovice, jediné české továrně, která vyrábí polyvinylchlorid.

Zdroj: Zpráva ČTK 21.5.2008

Doplněno Stavabweb:
 "Plastikové domy" ve Venezuele (reportáž z výroby i již hotového sídliště) - video


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*