MICHAL SMILEK, 7. semestr 2005/2006
MICHAL SMILEK, 7. semestr 2005/2006
Ateliér Miloše Floriána, FA ČVUT v Praze
IDEA
Vnější podoba a tvarování je převzato z přírody a oblasti vesmírných jevů. Motiv protažených kulových těles propojených tubusovými lávkami byl objeven u tvaru těsných dvojhvězd směřujících ke vzniku novy. Jejich podstatou je nabalování nekompaktní hmoty jedné hvězdy přitažlivou silou hvězdy sousední. Vnitřní uspořádání je inspirováno tvarem a stavbou mikroorganismů. Buněčnému jádru odpovídá rozsáhlý prostor uvnitř každé budovy a navazující místnosti připomínají endoplazmatické retikulum — rozvětvený obal, který zásobuje jádro energií. Celý soubor budov jako by vyrůstal z podkladních garáží, v nichž se odráží zárodečný původ nadzemní části. Cesty zásobování a navazující zálivy pro výklad zásilky jsou pojaty ve stejném duchu, totiž jako vyživovací kanály pro přívod zboží do míst, kde je potřeba.
POPIS
Úkolem bylo vytvořit centrum pro kulturu a vzdělání na pozemku uzavírající komplex školských budov ve Zlíně. Soubor obsahuje dva sály sloužící filharmonii, restauraci, knihovnu a rektorát univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Hmotově sestává ze tří kulových objektů, vzájemně propojených lávkami a dvoupodlažním suterénem. Vjezd do areálu je jediný z ulice Štefánikovy, tedy ze severní strany. V centrální části mezi objekty je navržen hlavní vstup do komplexu a dále každá budova obsahuje vlastní služební vchod pro zaměstnance, které jsou orientovány do tohoto centrálního prostoru. Sál filharmonie se nachází na severozápadě pozemku, blíže ulici Štefánikova a je dimenzován pro 810 osob. Velký sál tvoří hlavní jádro budovy a ve třetím a čtvrtém patře je k němu přisazen malý sál pro 70 osob. Restaurace pro 115 osob se nachází v malém výběžku napravo od hlavního spojovacího krčku, který vede přímo k univerzitní knihovně pro 440 studentů a vedle knihovny v blízkosti náměstí TG Masaryka je budova rektorátu univerzity.
KONSTRUKCE
Celá nosná konstrukce je prostorově tvarovaná skořepina, která bez přerušení obaluje všechny prostory kulturně univerzitního centra. Skládá se z nosných žeber z uhlíkového kompozitu, které probíhají ve vodorovné a svislé osnově a jsou potaženy z obou stran plastovými pláty na bázi kompozitu. Uvnitř tohoto sendviče je termoizolační průsvitná gelová vrstva. Do vnějšího pláště skořepiny je vložena vrstva tekutých krystalů, kterou lze elektricky ovlivňovat a tak měnit celkový výraz pláště objektů.
Publikováno ve stavbě č. 2/2006
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…