KUMST

Údolní 19 je památkově chráněná budova v Brně, postavená v roce 1929 architektem Vinzenzem Baierem. Budova vystřídala řadu funkcí, nacházely se v ní kanceláře, kino, menza, a v neposlední řadě byla sídlem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Budova se postupně změnila na nové komunitní zařízení pro různorodá odvětví kreativních a kulturních průmyslů. Na financování se podílí Jihomoravské inovační centrum, město Brno, Jihomoravský kraj  a Vysoké učení technické v Brně. Účelem budovy je podpora růstu kreativních průmyslů v regionu s důrazem na akcelerační programy a další podpůrné akce pro mladé tvůrce a firmy.

Součástí rekonstruovaného objektu je showroom lokálních tvůrců, kavárna, velký sál pro různé typy akcí, sdílené konferenční místnosti a tři patra studií, ateliérů a coworkingových prostorů pro kreativní komunitu.

Práce v rámci omezeného rozpočtu přinesla provedení rekonstrukce, které spočívalo především v odhalení hlavních rysů stávajícího prostoru s podporou flexibility jeho nových funkcí. Práce zahrnovaly především očištění starších stavebních nánosů a vytvoření “otevřených” prostorů, které budou vyhovovat požadavkům pro podporu inspirace a spolupráce.

Například došlo k odstranění sádrokartonového stropu, který zakrýval původní stropní světlíky, které byly obnoveny a nyní plní svou funkci rozptylem denního světla. Členěný prostor byl více otevřen, provzdušnění prostoru napomohly také nové skleněné příčky. V neposlední řadě došlo k renovaci a vyleštění původních travertinových stěn a sloupů.

Autorská zpráva
Foto: Kubicek studio

Studio: KOGAA
Tým: Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Lenka Kostíková, Kateřina Baťková, Patrícia Pecková, Oleksandr Voropai 
Spolupráce: Denisa Strmiskova Studio
Dokončení první fáze: podzim 2020
Plocha: 4000 m2 ve dvou čtyřpatrových budovách
Umístění: Údolní 19, Brno, Czech Republic

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*