(ČTK) – Kunsthistorici chystají výzvu k zachování barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně na Mostecku. Zveřejní ji na závěr vědecké konference, která se v obci ležící v sousedství hnědouhelného dolu ČSA koná v pátek 28. března. ČTK to sdělil historik a teoretik architektury Rostislav Švácha, který působí v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
"Tento kostel, navržený v roce 1694 architektem francouzského původu Jeanem Baptistem Matheym, je spolu s celým městem ohrožený snahami o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Podkrušnohoří," uvedl Švácha. Memorandum, které upozorní na historický význam Matheyova kostela a vyzve k jeho zachování, podle Šváchy vyhlásí vedoucí kateder a ústavů dějin umění z univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Hornojiřetínský kostel dal na konci 17. století postavit pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna na svém duchcovsko-litvínovském panství. Stejně jako o něco starší kostel svatého Michaela v Litvínově ho pro arcibiskupa navrhl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey, vyškolený v Římě, kde se s ním Valdštejn seznámil. Mathey mimo jiné navrhoval stavby i pro Prahu, například kostel svatého Františka Serafinského u Karlova mostu, trojský zámek nebo Jízdárnu Pražského hradu. "Mathey přenášel do Čech podněty aktuální římské architektury ve stylu nedynamického, umírněného baroka," podotkl Švácha. Horní Jiřetín a jeho místní část Černice by postihlo případné zrušení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, které stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Limity zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden při návštěvě Horního Jiřetína řekl, že o případném prolomení nebo ponechání limitů těžby by mohla vláda rozhodnout do konce příštího roku. Sám by preferoval krajské referendum, které by bylo závazné. V severních Čechách byla od konce druhé světové války do listopadové revoluce v roce 1989 zbourána více než stovka kostelů, důvodem byla i těžba hnědého uhlí a budování vodní nádrže Nechranice. Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie byl ale před těžbou přesunut v roce 1975 na nové místo. |
|
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně
Horní Jiřetín tvořil spolu se zaniklým Dolním Jiřetínem, Čtrnácti Dvory a existujícím Mariánským Údolím téměř čtyři kilometry dlouhou aglomeraci, táhnoucí se podél potoka na úpatí Krušných hor. Poprvé se snad i s kostelem připomíná roku 1263, samostatná farnost vznikla zřejmě nejpozději 1408.
Současný objekt vznikl na místě staršího jako novostavba v letech 1694–1700. Stejně jako v nedalekém Horním Litvínově byl i zde autorem Jean Baptiste Mathey (1630?–95), který tehdy pracoval pro duchcovské Valdštejny. Objekt svou velikostí dokládá tehdejší význam obce a rozsah farnosti, která zahrnovala i sousední podhorské obce.
V průběhu I. třetiny 18. století byl kostel vně i uvnitř vybavován sochařskou výzdobou a dalším zařízením. V téže době byla postavena jižně od kostela i velká fara.
Horní Jiřetín se díky rozvoji, spjatém s těžbou uhlí, stal roku 1914 městem. Po roce 1945 upadal, v okolí se začaly projevovat negativní důsledky velkolomového dobývání. Počátkem 80. let 20. století byl zdemolován Dolní Jiřetín a Čtrnáct Dvorů kvůli poddolování hlubinným dolem Centrum, v Horním Jiřetíně byla vyhlášena stavební uzávěra. Roku 1994 byly stanoveny těžební limity, které umožnily obnovit rozvoj obce. V posledních letech jsme svědky stále silnějšího tlaku těžařů na jejich prolomení, které ohrožují i centrum obce s kostelem. V těchto místech přitom zřejmě vůbec nemá dojít k vlastní těžbě, ale pouze k uvolnění cesty pro přesun velkostrojů…
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…