Kvalitativní studie českého stavebnictví 2012

Podle výsledků nejnovější Kvalitativní studie českého stavebnictví 2012 mezi řediteli stavebních společností by trh neměl poklesnout o více než 7,5 %. Prudce však vzrostl podíl firem ochotných podstoupit kvůli získání zakázky větší riziko a ve zvýšené míře musí také čelit požadavkům na úplatky ve výběrových řízeních.

Praha 17. května (ČTK) – Dvě třetiny tuzemských stavebních firem letos očekávají pokles tržeb, a to napříč odvětvím. V roce 2013 odhaduje ve stavebnictví růst výnosů 45 procent ředitelů, vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu společnosti CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

"Konsistentní pokles optimismu ohledně dalšího vývoje českého stavebnictví mezi řediteli stavebních společností pokračuje již několik čtvrtletí v řadě," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Příčinou je dlouhodobý pokles veřejných i soukromých zakázek a slabší výkon ekonomiky.

"Trochu dobrou zprávou snad je, že výrazně negativní lednová očekávání přece jen s nástupem jara začala pomalu roztávat,"
komentoval analýzu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Stavební manažeři odhadují v aktuálním průzkumu letošní pokles odvětví o dalších 7,5 procenta, v lednu předpovídali snížení výkonu odvětví o 9,2 procenta.

Velké firmy považují v současnosti za nejefektivnější cestu k získání zakázek výběrová řízení. Šéfové středních a malých firem naopak upřednostňují osobní kontakty. Jen jeden ze dvou ředitelů se domnívá, že je možné získat zakázku bez úplatku.

Problémy ve stavebnictví směřují k dalšímu zostření konkurence, cenové válce a bezskrupulóznímu chování, dodavatelů i zadavatelů, soudí ředitel strategie stavební firmy Chládek a Tintěra Ondřej Chládek. "Bez nadsázky je možné tvrdit, že proces ‚pročišťování‘ stavebního trhu, tedy vyrovnání disproporce mezi nabídkou a poptávkou, v roce 2012 bude pro naprostou většinu stavebních firem bojem o přežití," poznamenal manažer.

Stavební výroba v Česku podle Českého statistického úřadu v březnu zpomalila meziroční pokles na 8,9 procenta po únorovém propadu o 16 procent.

Doplněno Stavbaweb
Studie je již teď v plném znění zdarma ke stažení na stránkách společnosti CEEC Research 
ZDE
.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*