Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2017

• Stavební produkce meziročně vzrostla o 2,8 procenta.Velké stavební společnosti uzavřely zakázky s vyšší hodnotou, než tomu bylo předcházející rok. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila 3,2 mil. Kč a byla meziročně o 7,1 procenta vyšší.Stavebních povolení bylo vydáno objemově o 1,4 procentaméně. Vzrostl počet dokončených i zahájených bytů. 

 • V lednu až září 2017 byly oznámeny tendry na veřejné stavební zakázky v hodnotě 74,7 mld. Kč (pokles o 54,1 %). Z pohledu zadaných zakázek bylo ve stejném období zadáno 3 948 zakázek (růst o 20,0 procenta),hodnota zadaných zakázek činila 115,6 mld.Kč (růst o 95,1 procenta).

• Ředitelé stavebních společností navýšili predikci růstu z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2017 téměř o dvě procenta. Stavebnictví v roce 2017 poroste o 4,6 procenta. Více se bude dařit společnostem v sektoru pozemního stavitelství. Tržby porostou o 5,0 procenta. Růst bude pokračovat i v následujícím roce 2018.

• Stavební společnosti mají smluvně zajištěnou práci na následujících 7,5 měsíce. Velké stavební společnosti vidí do budoucnosti ještě dále, jsou zajištěné na 8,6 měsíce. Pro více jak třetinu firem se jedná o navýšení počtu měsíců. Kapacitně jsou stavební společnosti vytížené na 95 procent.

• Pouze 12 procent společností má dostatek pracovníků. Stavební společnosti budou do svých řad nabírat především dělnické profese. V největší míře trpí nedostatkem dělníků stavební společnosti zaměřené na pozemní stavitelství. Nejvíce ředitelé požadují u nastupujících pracovníků středoškolské vzdělání v oboru.

• Nedostatek pracovníků nutí ředitele stavebních společností odmítat zakázky, případně si nemohou dovolit ani nabídku podat. V případě, že by měli dostatečný počet pracovníků, mohla by se jejich realizace staveb urychlit v průměru o 16,1 procenta. Nejvíce by pomohly odbourat problém s nedostatkem pracovníků větší propagace technických oborů a apel na rodiče žáků škol.  

• Dle zkušeností ředitelů stavebních firem podle výhradně nejnižší ceny častěji soutěží veřejní investoři. Za částečně zodpovědného investora považuje stát 48 procent firem. Stavební společnosti jsou nuceny upravovat značné procento projektů veřejných zakázek kvůli nedostatkům.

• Ředitelé stavebních společností by byli rádi, kdyby se podařilo omezit počet veřejných soutěží s jediným kritériem nejnižší ceny, a zároveň by ocenili větší důraz veřejného zadavatele na vícekriteriální hodnocení, zejména větší tlak na kvalitu.

Celou Kvartální analýzu českého stavebnictví Q3/2017 si můžete bezplatně stáhnout ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*