Květinový dům – den otevřených dveří

Flow East uspořádala v pátek 19. dubna den otevřených dveří pro budovu na Václavském náměstí č. p. 47


Flow East kvůli průtahům MK ustupuje od jiných projektů v centru

Přezkumné řízení ministerstva kultury (MK) o tom, zda loni v září rozhodlo správně, když neprohlásilo dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice za kulturní památku, může trvat až 15 měsíců. Novinářům to v pátek řekli zástupci společnosti Flow East, která chce dům zbourat a na jeho místě a na přilehlé parcele hodlá postavit novou administrativně-obchodní budovu. Investor už kvůli zdržování celého procesu upustil od některých investic, které chtěl v metropoli uskutečnit.

"Měli jsme v plánu koupit budovu Živnostenské banky a teď jsme rádi, že jsme to neudělali. Dnes už bych tuto investici nezvažoval," řekl dnes novinářům předseda představenstva Flow East James Woolf. Kroky MK hodnotí jako "zvláštní".

Ministerstvo loni v září odmítlo prohlásit dům za kulturní památku. Za dva měsíce však ministryně uložila rozkladové komisi prozkoumat zářijové rozhodnutí MK. Tím se na dům vztahuje ochrana, jakou by požíval, kdyby byl za památku prohlášen. Nelze jej proto zbourat.

"Ta situace nemá precedens. Ministerstvo jde proti svému předchozímu rozhodnutí," uvedl Woolf. Krokům MK prý nerozumí, na jeho žádost o setkání s ministryní prý nebylo ani odpovězeno.

Podle projektového manažera Tomáše Matýska může rozhodovací proces ministerstva trvat až 15 měsíců. "Ovšem nikdo neví, kde je jeho začátek. Jestli začínáme v září, kdy jsme dostali poslední vyjádření od ministerstva, nebo v listopadu, kdy ministerstvo řeklo, že posoudí své rozhodnutí znova, nebo jiné datum, které ještě nenastalo," řekl Matýsek.

Mluvčí MK Lenka Brandtová dnes ČTK sdělila, že vlastník domu nyní musí v rámci přezkumného řízení dodat patřičné dokumenty. "Vyjádření přislíbili dodat nejpozději do 7. května. Pak ve věci bude jednat opět rozkladová komise. Rozhodnutí se dá očekávat v řádů týdnů. Vždy záleží na účastníkovi řízení, kdy doloží potřebné dokumenty," uvedla Brandtová.

Firma Flow East vlastní objekt Václavské náměstí 47 od roku 1994. Před lety tam provedla renovace. Společnosti patří v centrum Prahy deset budov, z nich sedm je kulturní památkou.

Podle Matýska firma v současné době vyčísluje ušlou škodu. Náklady na projekt včetně nákupu pozemků a budovy dosahují podle dřívějších informací miliardy korun. Druhou miliardu má stát nová stavba.

Zbourat rohový dům umožnilo závazné stanovisko magistrátu v červnu 2010. MK ale shledalo toto stanovisko jako nezákonné a zrušilo je, ale až po zákonné lhůtě. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser proto rozhodnutí svého úřadu zrušil, neboť majitel domu půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici.

Proti projektu několikrát vystoupila veřejnost, víc než novostavba v centru jim ale spíše vadí demolice funkčního domu.
Tisková zpráva ČTK


Transparentní přístup: Flow East pořádá den otevřených dveří pro budovu na václavském náměstí č. P. 47
Společnost Flow East v pátek v rámci Dne otevřených dveří v hotelu Jalta představila své plány na výstavbu Květinového domu na Václavském náměstí č. p. 47, navrženého architekty z Chapman Taylor. Společnost pozvala rezidenty Prahy na výstavu zobrazující historii tohoto místa, příběh jeho úpadku a inspiraci k rozhodnutí Flow East investovat do renovace této lokality a architektonických návrhů, které dají Václavskému náměstí novou, ikonickou budovu, jež je navržena v souladu se sousedícími budovami z 19. a 20. století.

James Woolf, předseda představenstva Flow East, vysvětluje: „Mnoho podivných myšlenek a dezinformací obklopuje naše plány na výstavbu Květinového domu – zejména falešný dojem, že stávající budovu je nutné zachovat. To je omyl, a proto jsme se rozhodli uspořádat Den otevřených dveří, abychom zájemcům ukázali jasná a nezkreslená fakta o tomto místě a jak naše nová budova nejen odstraní trn v oku, ale také přispěje k výraznému oživění horní části náměstí.“
Transparentnost je tématem tohoto dne. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout čtyři různé výstavní zóny, které vypráví příběh budovy č. p. 47 od historie až po současnost. Měli rovněž příležitost se seznámit s vizualizacemi architektů, které ilustrují jedinečnou kombinaci kovu a skla vytvářející vířící fasádu, která dala celému projektu jméno. Hosté také mohou diskutovat se zástupci Flow East a Chapman Taylor o projektu a jeho designu a mají vůbec poprvé možnost vidět ukázky skleněných plastik Zdeňka Lhotského.

Zdeněk Lhotský, držitel ocenění za design spolkového státu Bavorsko, je jedním ze světově nejznámějších umělců pracujících se sklem. Společnost Flow East pověřila Zdeňka Lhotského, aby přidal své vlastní kouzlo Květinovému domu vytvořením originální skleněné plastiky v interiéru a podílel se na organickém konceptu prosklené budovy.
Podle Jamese Woolfa ze společnosti Flow East, Lhotského artefakty budou klenotem Květinového domu. „Nemohli jsme být více hrdí, když Zdeněk Lhotský přijal naše pozvání spolupracovat s námi na tom, abychom vytvořili projekt, který si oblíbí celá Praha. Neexistuje nikdo jako on: to, co dělá se sklem je jednoduše zázrak. Inspirací Květinového domu je světlo, jež je charakteristické pro transparentnost, odlesk, otevřenost a přírodu. Interpretace pana Lhotského dává naši vizi do nové dimenze. Jsme velmi nadšeni jeho přínosem a myslíme si, že Praha bude tleskat výsledku této spolupráce.“

James Woolf je známý jako zakladatel Sdružení Nového Města pražského (SNMP) – veřejně prospěšné organizace se snahou zbavit Václavské náměstí problémových osob, které degradují jeho pozici jako srdce české metropole. Woolf věří, že prostředí ovlivňuje veřejnou toleranci trestné činnosti: „Nacházejí-li se na nejdůležitějším veřejném prostoru v Praze zaostalé a chátrající budovy, jako je naše budova v Opletalově ulici, není divu, že přitahuje nežádoucí osoby. New Yorský starosta Koch měl pravdu: rozbitá okna zvou zločin. Pevně věřím, že Václavské náměstí si zaslouží něco lepšího a stejně tak i Pražané. Květinový dům vyšle jasný signál těmto lidem: nejste zde již více vítáni.“

Část výstavy na Dni otevřených dveří dne 19. dubna představila SNMP a jeho ambice s Václavským náměstím: žádní pouliční prodejci, žádné drogy či ilegální směna peněz, žádní kapsáři, žádná prostituce, žádní podvodníci. Namísto toho čisté a krásné náměstí, které představuje Prahu 17 milionům návštěvníků ročně tak, jak Praha a její obyvatelé chtějí být sami viděni vnějším světem a jací skutečně jsou.
Tisková zpráva Flow East

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*