Květinový dům – investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí

Praha 21. září (ČTK) – Novostavba, kterou chce investor postavit místo domu a sousedních parcel na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, by měla být přibližně stejně vysoká jako okolní budovy. Investor tak ustoupil od původního záměru, kdy měla budova okolní domy výrazně převyšovat. Vyplývá to z vizualizací a dokumentace projektu. ČTK ji poskytla Tereza Procházková z Best Communications, která investorskou společnost Flow East zastupuje.
Architektonickou vizi připravila podle Procházkové společnost Chapman Taylor, která zvítězila se svým záměrem "vytvořit budovu na základě kombinace síly linií Svatovítské katedrály, světla hořící svíce a květiny v rozpuku".


Budova měla mít podle původního záměru devět nadzemních podlaží, podle posledního záměru investor počítá s vybudováním osmi podlaží. Poslední, tedy sedmé patro bude o několik metrů od průčelí posunuto, při pohledu z Václavského náměstí tak nebude tolik patrné. Podle dokumentace má být poslední patro ve výšce téměř 32 metrů.

Stavba by měla také mít tři podzemní patra. Ve dvou je plánováno parkoviště a v jednom obchody. Prodejní místa mají být také v přízemí a prvních dvou patrech. Zbytek budovy bude určen pro kanceláře.

Plánovaná novostavba vyvolala u veřejnosti a odborníků rozporuplné reakce. Kritizován je především záměr demolice současného domu, který by musel novostavbě ustoupit. Demolici před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO.

O demoliční výměr zatím investor nepožádal. Až se tak stane, o žádosti bude rozhodovat stavební úřad Prahy 1.

Rada první městské části v úterý odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné novostavby i její komerční a administrativní využití. Stavbou se také na začátku září zabývala komise rady Prahy 1 pro územní rozvoj. Také její členové plán investora podpořili. Komise ale požaduje, aby jí byl předložen variantní návrh materiálového a barevného řešení fasád. "Investor souhlasil, že vnější vzhled bude ještě projednán," řekl dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Architektonickou vizi připravila podle Procházkové společnost Chapman Taylor, která zvítězila se svým záměrem "vytvořit budovu na základě kombinace síly linií Svatovítské katedrály, světla hořící svíce a květiny v rozpuku". Do projektu, který investor nazývá Květinovým domem, prý firma investuje miliardu korun. "V centru Prahy je příliš mnoho uniformních budov. Toto město si stejně jako jeho obyvatelé zaslouží něco lepšího," uvedl předseda představenstva společnosti Flow East James Woolf.

Související články:
Květinový dům na Václavském náměstí
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*