…aneb přednáška, křest architektonického průvodce a ojedinělý workshop
Rodný dům Josefa Hoffmanna
náměstí Svobody 263, Brtnice u Jihlavy
29/9/2010, 14.00
Prvního července 2010 to byl právě rok, co byl palác Stoclet zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a 15. prosince 2010 to bude 140 let, kdy se narodil jeho autor. Tato dvě výročí si v Rodném domě Josefa Hoffmanna připomenou účastníci setkání na závěr projektu Architektura a interiérový design na počátku 20. století ve střední Evropě. Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič, podpořeného z programu EU Culture 2007. Setkání se ve středu 29. září 2010 zúčastní kromě ředitelů Moravské galerie v Brně a Rakouského muzea užitého / současného umění ve Vídni také ministři kultury obou zemí, další významní hosté z oblasti kultury, starosta města Brtnice a srdečně zvána je i široká veřejnost.
Během setkání proběhne přednáška paní Aude Stocletové o Paláci Stoclet v Bruselu, křest architektonického průvodce po stavbách Josefa Hoffmanna a ojedinělý workshop, v rámci kterého všichni přítomní vysadí společnými silami květinový záhon.
PALÁC STOCLET
Jedná se o mistrovské dílo architekta Josefa Hoffmanna a jedno z vrcholných děl vídeňské secese, které ovlivnilo vývoj umění směrem k art decu. Jeho výjimečnost spočívá kromě účasti nejvýznamnějších tvůrců své doby také v tom, že se dodnes dochoval v autentické podobě. Palác Stoclet najdeme v Bruselu na Avenue de Tervueren. Stavba kromě řady pokladů ukrývá také příběh o věrném klientovi. Adolphe Stoclet na počátku 20. století získal od svého otce pověření založit ve Vídni pobočku koncernu Société Générale. Ve Vídni se seznámil s Josefem Hoffmannem o požádal ho o návrh domu ve Vídni. Po náhlé smrti otce se Adolphe musel vrátit do Bruselu, na svůj slib ale nezapomněl a Hoffmanna požádal o návrh domu v Bruselu. Hoffmann byl tak nadšený, že na oplátku slíbil vytvoření architektonického návrhu zdarma s podmínkou, že realizace bude svěřená uměleckořemeslným dílnám Wiener Werkstätte a jeho přátelům. V interiéru proto najdeme díla od Gustava Klimta, Carla Otto Czeschky, Michaela Powolneho a dalších umělců.
PRŮVODCE PO STAVBÁCH JOSEFA HOFFMANNA
Křest nově vydané knihy, která popisuje dochované stavby vytvořené podle návrhu Josefa Hoffmanna. Provede nás nejen po Česku a Rakousku, ale zavítáme i do Belgie, Itálie, na Slovensko a dokonce i do Rumunska. Jednotlivé komentáře staveb vytvořené autorským týmem Rainald Franz, Martina Lehmannová, Kathrin Pokorny-Nagel doplňuje bohatá obrazová dokumentace, mapy a dokonce souřadnice GPS. Součástí knihy je také velmi netradiční traktát o Josefu Hoffmannovi, jehož autorem je přední rakousko-český teoretik architektury Jan Tabor.
WORKSHOP „KVĚTINY PRO HOFFMANNA“
Josef Hoffmann věnoval projektům svých domů vždy velkou pozornost, interiéry navrhoval od nábytku až po lžičky. Zaměřoval se i na zahrady, kterými dotvářel atmosféru budov. Ve svém rodném domě si navrhl zahradu osázenou kvetoucími trvalkami. U příležitosti 140. výročí Hoffmannova narození se pokusíme s podporou města Brtnice části zahrady navrátit původní podobu. Věříme, že workshopu se zúčastní i brtničtí obyvatelé, které jsme požádali, zda by přinesli do záhonu sazenici ze své zahrádky. Cílem výsadby je pestrý květinový záhon, ve kterém pokvetou květiny od jara do podzimu, a vhodně tak dotvoří okolí krásně opraveného Hoffmannova rodného dumu. Výslednou podobu záhonu v této chvíli však není vůbec možné odhadnout. Jedná se totiž vlastně o experiment. Jaký záhon asi vznikne spontánní výsadbou rostlin větším množstvím lidí, kteří se před tím nedomluví? Jaké rostliny na svých zahradách obyvatelé Brtnice vlastně nejčastěji mají? A vědí, jak se jmenují? Součástí workshopu bude i určení jednotlivých druhů zahradní architektkou a rozprava o záhonech, květinách a kráse zahrad.
CULTURE
Projekt „Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století. Josef Hoffamnn a Dušan Jurkovič“ má za cíl zpracovat a představit zmíněné téma na příkladech dvou předních architektů zabývajících se interiérem. Projekt získal grant z programu Evropské unie Culture. Jeho nositelem je MG, spolupracující s MAK – Rakouským muzeem užitého a současného umění, Slovenskou národní galerií a ICOM-ICDAD (Mezinárodní odborná komise pro užité umění a design).
PRŮVODCE
Peter Noever, Marek Pokorný, Rainald Franz, Martina Lehmannová, Kathrin Pokorny-Nagel, Jan Tabor, Josef Hoffmann. Architekturführer – Architektonický průvodce – Architecture Guide, MAK Wien, Moravská galerie v Brně, Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2010
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,